POLSKIE ANIMACJE NA 56. KRAKOWSKIM FESTIWALU FILMOWYM

Już dziś, 29. maja rusza 56. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego! W pokazach zaprezentowanych zostanie aż 19 polskich animacji.

W tym roku trzynaście filmów znalazło się w konkursie polskim, z czego aż cztery rywalizować będą o statuetkę Złotego Smoka w konkursie międzynarodowym.

Wszystkie cztery filmy są autorstwa zdolnych i cenionych reżyserek.  Xoxo Pocałunki i uściskiWioli Sowy, to piękna opowieść o intymności, fascynacji i cielesnej ekspresji, a także o emocjach i wyznaczaniu emocjonalnych granic. “Figury niemożliwe i inne historie IIMarty Pajek zrealizowane w studiu Animoon są obrazem świata pełnego paradoksów i iluzji, opartego na koncepcji figury niemożliwej. Niezwykle ciekawą plastycznie formę i technikę animacji prezentuje film Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, “Locus” wyprodukowany przez WJ Team. Wszystkie trzy filmy prezentowane były podczas ubiegłorocznej edycji pitchingu Animated in Poland. Ostatnim filmem zakwalifikowanym do obu konkursów tegorocznego  festiwalu jest “Sexy Laundry Izabeli Plucińskiej. Jest to erotyczna komedia zrealizowana w tradycyjnej technice animacji poklatkowej.

W konkursu polskiego znalazły się najnowsze animacje nagradzanych już za wcześniejsze filmy twórców: Karoliny Specht i Tomasza Popakula. "Wyjdę z siebie" Karoliny Specht to minimalistyczna, czarno-biała animacja, która pokazuje, jak bardzo zwodniczy może być proces zastępowania rzeczywistości przez iluzję i wyobrażenia.  Czerń" Tomasza Popakula opowiada o parze astronautów uwięzionych na stacji orbitalnej w wyniku toczącej się bardzo szybko wojny nuklearnej. Michalina Muialik w swojej animacji "Ja, zwierzę", która niedługo powalczy też o nagrodę na festiwalu w Annecy przedstawia alegorię narodzin nienawiści w nazistowskim kostiumie. "Czarna Wołga" Marty Wiktorowicz stanowi dowcipną ilustrację najsłynniejszych legend miejskich. "Kinki" Izumi Yoshidy to animacja w konwencji horroru i thrillera psychologicznego. Animacja "Sylwan" Tomasza Głodka skonstruowana jest z minimalistycznych czarno-białych obrazów oraz dźwiękowych skrawków budujących mroczną atmosferę II wojny światowej. Materią filmu "Super rzecz" Piotra Kabata jest kolaż historii, ikon i postaci charakterystycznych dla amerykańskiej popkultury oraz różnych konwencji gatunkowych: od komiksu po science fiction. Michał Soja w "Zapisie z wczoraj" zestawia mechaniczne nagrania rejestrujące rzeczywistość z subiektywną formą rysunkową, stanowiącą osobisty zapis przebiegu zdarzeń.  A Piotr Loc Hoang Ngoc w "Gyros Dance" snuje opowieść o pracownikach restauracji z kebabem.

Zwycięzców obu konkursów poznamy 4. czerwca na Gali Zamknięcia 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. 

Także w panoramie filmu polskiego nie brakuje w tym roku animacji. Ciekawie zapowiada się "Czarnoksiężnik z krainy U.S." Balbiny Bruszewskiej , który jest animowaną wariacją na temat powieści L. Franka Bauma. "Jazz albo Janko Muzykant Najnowszy" w reżyserii Leszka Gałysza to zanurzona w czarnym humorze i jazzowo-folklorystycznych brzmieniach wizja fantastycznego świata dziwnych konstrukcji architektonicznych i improwizowanej muzyki. Trzecim polskim filmem w panoramie jest "Cargo" Sławomira Shutego i Tomasza Bohniaka. Film, który za bohaterów bierze rodzinę mieszkającą w krakowskiej Nowej Hucie jest jarmarczną interpretacją przewrotu politycznego końca lat osiemdziesiątych. 

W konkursie etiud studenckich swoje filmy zaprezentują dwie obiecujące studentki. Natalia Krawczuk w swojej czarno-białej animacji "Pies Schroedingera" pokazuje, jak jednocześnie proste i skomplikowane mogą być ludzkie relacje. A Marta Magnuska w  "Ciele obcym" przedstawia historię o rzeczach, które wydają się być obce i dziwne, w rzeczywistości jednak są nam bliskie - o wewnętrznej i zewnętrznej przemianie.

Natomiast dla najmłodszych widzów z okazji ich święta zostaną zaprezentowane "Wierszyki domowe" Roberta Turło i Mikołaja Pilchowskiego. Są to zabawne filmy, zrealizowane według książki Michała Rusinka z ilustracjami Joanny Rusinek.

Więcej informacji o się 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym można przeczytać na jego oficjalnej stronie 

56. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w tym roku w terminie 29.5-5.6