ROZPOCZĄŁ SIĘ ANIMAFEST ZAGREB

Wśród zakwalifikowanych na festiwal filmów znalazły się dwie polskie animacje.

Światowy Festiwal Filmów Animowanych Animafest Zagreb  po raz pierwszy odbył się w 1972 roku, jest drugim najstarszym po Annecy festiwalem filmowym, który jest w całości poświęcony animacji i jednym z najważniejszych na świecie festiwali filmów animowanych. W tym roku zostało zgłoszonych 1700 filmów z 70 krajów, a do konkursu głównego zakwalifikowało się 55 filmów. Nagrodę za całokształt twórczości otrzyma w tym roku Raoul Servais.

W konkursie krótkometrażowym znalazła sie polska animacja Anity Kwiatkowskiej - Naqvi "Locus". Natomiast w konkursie pełnometrażowych animacji o nagrodę zawalczy polsko-rumuńska produkcja "Czarodziejska góra" Anci Damian

"Locus"  to podróż po świecie pamięci: rytmiczne dudnienie pociągu, za oknami uciekający krajobraz i głowa pełna myśli. Samotna kobieta w przedziale zatapia się coraz bardziej we wspomnieniach. Wraca do rodziny, ale myślami znów jest w drodze. Czasoprzestrzeń zakręca, powroty i wyjazdy zlewają się w jedną, zagmatwaną życiową podróż. Film został wyprodukowany przez WJTeam.

"Czarodziejska góra" to film poświęcony postaci Adama Jacka Winklera. Bohater był indywidualistą, sam uważał, że swoim żarliwym i prostodusznym charakterem przypomina postać Koziołka Matołka z polskiej literatury dziecięcej. Mocno przesiąknięty duchem antykomunistycznego ruchu oporu opuścił Polskę w 1965 roku. Przebywał w Paryżu jako emigrant, gdzie zaangażował się w czynną walkę przeciwko komunizmowi. Słysząc o inwazji sowieckiej armii na Afganistan, dołączył do Afgańczyków i walczył pod wodzą Ahmada Szacha Massuda. 

Animafest Zagreb to nie tylko filmy, ale również seria wydarzeń towarzyszących i nie zabraknie na nich polskich akcentów. We wtorek, 7 czerwca odbędzie się trzecia edycja sympozjum współczesnej animacji Animafest Scanner III. W tym roku głównym wykładowcą sympozium będzie reżyser, historyk filmu i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator - Marcin Giżyckiktóry otrzyma nagrodę na wybitny wkład w dziedzinę animacji.

Olga i Michał Bobrowscy z krakowskiego Uniwerystetu Jagiellońskiego oraz organizatorzy festiwalu Stroptrik zaprezentują swoją książkę "Obsession. Perversion. Rebellion. Twisted Dreams of Central European Animation" poświęconą subwersywnym i wywrotowym motywom obecnym w autorskich filmach animowanych reżyserów z Europy Środkowej.  Prezentacja książki odbędzie się w środę 8 czerwca we French Institute’s Mediatheque.