PITCHING ANIMATED IN POLAND JUŻ 31 MAJA NA 56. KRAKOWSKIM FESTIWALU FILMOWYM !

Już 31 maja odbędzie się kolejna edycja Animated in Poland!

Animated in Poland powstało z myślą o prezentacji najnowszych filmów animowanych tworzonych w Polsce. Reprezentanci wyselekcjonowanych projektów pokażą fragmenty i opowiedzą o swoich filmach nim te trafią do programów polskich i zagranicznych festiwali filmowych. Prezentacja Animated in Poland odbyła się po raz pierwszy w maju 2013 roku podczas 53. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego we współpracy z magazynem shortcut. W ubiegłym roku w ramach wydarzenia zaprezentowano m.in. projekty filmów "Figury niemożliwe i inne histori II" Marty Pajek, "Locus" Anity Kwiatkowskiej Naqvi i "XoXo pocałunki i uściski" Wioli Sowy, które wezmą udział w tegorocznym konkursie polskim i międzynarodowym 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Do tegorocznej edycji Animated in Poland zakwalifikowało się sześć projektów:

BŁOTO, reż. Alicja Błaszczyńska, prod. FUMI Studio

Samowystarczalne osiedle, jednakowe mieszkania i pobliskie bagna to świat Klary i jej Chłopaka. Kiedy znudzona dziewczyna kończy ich związek przez jedną błahostkę, świat bloków i bagien zaczyna się mieszać. Dręczona wyrzutami sumienia i rozgoryczeniem Klara musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w której granica między betonem a błotem nie istnieje.

AUTO TERROR, reż. Wojciech A. Hoffman, prod: Studio Munka -SFP, Fifne Studio, Poznań Film Commission
Film porusza problem narastającego ruchu samochodów na świecie i tego jak sami się terroryzujemy, pakując nasze życie do metalowych pudełek, które stoją w korkach. Animacja poprzez symbole pokazuje rozwój tej sytuacji. Auto terror inspirowany jest plastyką niezależnych, mrocznych, francuskich komiksów. Główni bohaterowie mieszkają przy szosie. Życie spędzają w hałasie, wśród spalin. Auta terroryzują ich. W pewnym momencie nie mogą nawet przejść na drugą stronę ulicy. Problem ten rośnie, a z nim powiększa się do ogromnych rozmiarów krowa. W pewnym momencie samochody niespodziewanie znikają z lokalnej drogi. Okazuje się, że cała wieś jest ogrodzona plątaniną obwodnic i autostrad.

BERNARD, reż. Anna Oparkowska, prod: Grupa Smacznego

Krótka opowieść o samotności, nieprzystosowaniu i rozpaczliwym pragnieniu kontaktu, rozgrywająca się w surowych, zimowych krajobrazach. Bernard mierzy się ze stereotypem drapieżnika, któremu najlepiej zejść z drogi. Zrezygnowany, próbuje ubrać w słowa prawdę o swoim osamotnieniu i zagłuszyć wołający w nim zew natury.

SAMOTNOŚĆ, reż. Igor Kawecki, Betina Bożek, prod: Studio Filmu Animowanego ASP w Krakowie

Film animowany pt. Samotność, oparty na opowiadaniu Brunona Schulza o tym samym tytule, jest kompilacją świata literackiego oraz osobistych emocji i doświadczeń autorów. Proza drohobyckiego pisarza stanowi dla twórców inspirację, punkt wyjścia do psychologicznego studium postaci. Samotność to próba lustrzanego odbicia splotów niewysłowionych emocji i wewnętrznych odczuć człowieka w metafizycznym doświadczaniu życia.

SKAFANDER KLINGERTA, reż. Artur Wyrzykowski, prod: Artcore

Sześcioletnia Bi straciła młodszego brata w powodzi. Jej ojciec Karl Klingert po stracie syna całkowicie poświęcił się budowie pierwszego na świecie atmosferycznego skafandra do nurkowania. Jeśli pokaz skafandra się powiedzie, Klingert otrzyma grant i razem z rodziną wyjedzie do Anglii. Bi wierzy, że jej brat wciąż żyje. Myśli, że skafander to potwór, który opętał jej ojca. Stara się go zniszczyć, zanim jej rodziny na zawsze wyjedzie z Wrocławia.

Z WIATREM (tytuł roboczy), reż. Agnieszka Waszczeniuk, prod: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Film jest historią człowieka i jego związków z naturą - naturą, której jesteśmy częścią; która posiada umiejętność odnawiania się, umierania i ponownego powrotu do życia. Senna, odrealniona atmosfera i nieustannie wiejący wiatr, który potrafi niszczyć, lecz jednocześnie daje nadzieję na narodziny czegoś nowego, stawiają pytanie – czy oglądamy moment chwilę przed obudzeniem się bohatera, czy też przed zapadnięciem w najgłębszy sen bez możliwości powrotu?


Prezentacja będzie prowadzona w języku angielskim. 

31.05.2016, 14.00 – 16.00 – PUBLICZNE PREZENTACJE
MOS-1 (wstęp z akredytacjami: INDUSTRY, MARKET, MEDIA)

31.05.2016, 16.15 – 17.45 INDYWIDUALNE SPOTKANIA
MOS-5 (tylko dla uczestników)