POLSKA DELEGACJA W ANNECY

Już w poniedziałek, 13 czerwca rozpocznie się kolejna edycja festiwalu w Annecy, a 15 czerwca towarzyszące mu targi MIFA.

Festiwal odbywa się we Francji od 1960 roku. Jest najważniejszym i jednym z najstarszych festiwali poświęconych filmowi animowanemu w Europie. Co roku gromadzi ponad 150. tysięczną widownię, a także staje się miejscem spotkań profesjonalistów z całego świata związanych z branżą filmu animowanego.

W tym roku cztery polskie filmy znalazły się w programie 40. Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, który odbędzie się w dniach 13-18 czerwca.

O nagrodę konkursu filmów studenckich rywalizować będzie film Michaliny Musialik "Ja, zwierzę". To animowana alegoria narodzin nienawiści w nazistowskim kostiumie. . Została zrealizowana w łódzkiej Filmówce, a w konkursie studenckim powalczy z 53 filmami z całego świata.

"Basia" to animowany serial wyprodukowany przez Grupę Smacznego, a oparty na serii książek Zofii Staneckiej, Marianny Oklejak i Doroty Nowackiej. Reżyserem serialu jest Marcin Wasilewski. "Basia" będzie rywalizować o nagrody dla najlepszych produkcji telewizyjnych wśród 28 produkcji.

Polskie filmy znalazły się także w pozakonkursowych sekcjach festiwalu. Wśród 31 krótkometrażowych animacji z różnych kontynentów zaprezentowane zostanie film "Perpetuum Mobile" Piotra Kamlera oraz animacja Witolda Giersza "Signum".W "Signum" Giersz nawiązuje do malowideł z Lascaux, by oddać hołd pierwszym mistrzom malarstwa. Artysta sięga do klasycznej malarskiej animacji i używa naturalnych barwników – gliny i spalonego węgla, zaś rolę płótna pełnią kamienie i fragmenty skał.

W czasie festiwalu obędą się także największe na świecie targi animacji MIFA, podczas których oprócz prezentacji najnowszych technologii realizacyjnych na targach wystawienniczych akredytowani goście festiwalu będą mieli dostęp do wideoteki z bazą filmów animowanych. Mifa stanie się także miejscem wielu spotkań branżowych, wykładów mistrzowskich oraz prezentacji. Targi odwiedzają producenci, redaktorzy zamawiający dla pasm animacji, a także liczni twórcy i przedstawiciele instytucji oraz twórcy i studenci kierunków artystycznych. Program branżowych wydarzeń obejmuje pitchingi, prezentacje studiów i krajów, sekcje work in progress oraz spotkania z przedstawicielami telewizji i kanałów emitujących kontent animowany. 

W tym roku Mifa potrwa od 15-17 czerwca, a Polska już o raz piąty będzie jednym z targowych wystawców. Stoisko Polish Animations przygotowane i zorganizowane przez Krakowską Fundację Filmową przy wsparciu PISF zrzesza w tym roku reprezentantów aż dwunastu studiów animacji: Animoon, Badi Badi, EGo Film, Grupę Smacznego, Platige Image, Human Ark, Letko, MU Animation, Studio Miniatur Filmowych, Se-Ma-For, SPInka Film Studio i TREFL Studio. Polscy producenci  przywiozą projekty na różnych etapach produkcji, mając okazję na znalezienie w Annecy partnerów. Na polskim stoisku obecni będą też przedstawiciele instytucji - Krakowskiej Fundacji Filmowej oraz Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji.

Podczas targów odbędzie się także polski koktail, którego organizatorem - przy wsparciu PISF - jest po raz trzeci Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji. Koktail odbędzie się w najbliższy czwartek, 16 czerwca, a udział w nim wezmą zaproszeni przedstawiciele branży animowanej z całego świata. Koncert uświetni występ zespołu Grupa Strasznego

Więcej o festiwalu i targach można przeczytać tutaj