KRÓTKOMETRAŻOWI ZWYCIĘZCY 56. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO

W sobotę, 4 czerwca w pękającej w szwach sali kina Kijów.Centrum nie zabrakło silnych emocji i głębokich wzruszeń. Międzynarodowe jury przyznało nagrody najlepszym filmom dokumentalnym, krótkometrażowym i animowanym, które przez cały festiwalowy tydzień rywalizowały o względy ekspertów i publiczności w 8 krakowskich kinach. Zobaczcie, jakie polskie filmy krótkometrażowe zostały nagrodzone.

W Międzynarodowym Konkursie Krótkometrażowym sukces odniosły „Więzi” Zofii Kowalewskiej. Film otrzymał nagrodę SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego. W uzasadnieniu jury, które obradowało w składzie: Ewa Puszczyńska, Enrico Vannucci, Nancy Phelps, Aleksandra Maciuszek oraz Benjamin Cleary, czytamy, że „Więzi” to ciepły i pełen humoru film, wzruszającą i precyzyjnie zrealizowana refleksja na temat miłości, przywiązania i przebaczenia.

Dwie nagrody podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego otrzymał film „Otwarcie” Piotra Adamskiego. Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych (FICC) w składzie: Alba Cruells Roger, Michael Schäfer, Mikołaj Torz postanowiło przyznać filmowi nagrodę Don Quichota. W uzasadnieniu czytamy, że to film który rozpoczyna dyskusje na temat godności, pyta o to gdzie przebiega granica między sztuką, a cynizmem i oglądactwem.

Piotr Adamski uhonorowany zostało także Srebrnym Lajkonikiem dla reżysera najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego. Jury Konkursu Polskiego w składzie Joanna Kos-Krauze, Agnieszka Glińska, Stefan Laudyn, Ewa Sobolewska oraz Agnieszka Zwiefka, swoją decyzję komentuje tymi słowami: Zdyscyplinowany wizualnie i emocjonalnie obraz. Dlatego tak poruszający.

Natomiast Srebrny Lajkonik dla reżysera najlepszego filmu animowanego odebrała Marta Pajek za film „Figury niemożliwe i inne historie II”. Jury wyróżniło film za znakomitą syntezę treści, grafiki, animacji, dźwięku oraz metafizycznych przeczuć.

Film Marty Pajek otrzymał także nagrodę Jury Studenckiego za zbudowanie hipnotyzującego, onirycznego świata, który umożliwia uchwycenie emocjonalnego rozedrgania współczesnego człowieka.

Pełna lista nagrodzonych filmów dostępna jest na stronie festiwalu.