FIGURY NIEMOŻLIWE I INNE HISTORIE - TRYPTYK MARTY PAJEK

Pięć lat po nagradzanej "Sępowinie" Marta Pajek ukończyła pracę nad swoim najnowszym filmem animowanym. "Figury niemożliwe i inne historie II" to film zapowiadający animowany tryptyk autorki.

"Figury niemożliwe i inne historie II" w reżyserii Marty Pajek, stanowią drugą część tryptyku opartego na koncepcji figur niemożliwych czyli takich, które można narysować, ale ich występowanie w rzeczywistości jest niemożliwe. Animowany cykl autorki to wypowiedź na temat roli kobiety definiowana w trzech przestrzeniach – zaczynając od tej najbardziej intymnej – jak dom i rodzina po szerszy kontekst społeczny.


"Figury niemożliwe i inne historie II" wpisują się w charakterystyczny język filmów Marty Pajek. W swoich animacjach autorka konsekwentnie konstruuje portrety wewnętrzne bohaterek, umiejętnie zacierając granicę między rzeczywistością, a światem wyobrażonym. Świat filmów Marty Pajek przesiąknięty jest surrealizmem, skrywa lęki i bolesne wspomnienia z przeszłości. Swoje historie autorka zamyka w formie oszczędnych, ale wyrazistych obrazów kreślonych czarną  linią  na białej, gładkiej płaszczyźnie. Klasyczna technika animacji w połączeniu z wyrazistym rysunkiem tworzą  rozpoznawalny styl autorki.


Premiera filmu "Figury niemożliwe i inne historie II" odbędzie się 31 maja podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Film Marty Pajek jako jedna z czterech polskich animacji powalczy o nagrodę Złotego Smoka w konkursie międzynarodowym festiwalu.


Marta Pajek jest absolwentką krakowskiej ASP, gdzie ukończyła studia w Pracowni Filmu Animowanego Jerzego Kuci. Jej filmy – m.in. "Za ścianą" i "Snępowina" były pokazywane na licznych festiwalach w Polsce i za granicą. Jej prace były wystawiane także w galeriach sztuki współczesnej.
Trzecia część tryptyku "Figury niemożliwe i inne historie" o roboczym tytule "Strip-tease" otrzymała wsparcie produkcyjne z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Produkcja rozpocznie się jesienią. Producentem tryptyku Marty Pajek jest warszawskie studio animacji Animoon.


Trailer filmu można obejrzeć tutaj


Autorka notki prasowej: Zosia Jaroszuk/ Animoon