MARTA PAJEK I JEJ "FIGURY NIEMOŻLIWE I INNE HISTORIE II" Z NAGRODAMI na 56. KFF

5 czerwca zakończył się 56.Krakowski Festiwal Filmowy sukcesami polskich twórców.

W konkursie polskim zaprezentowanych zostało 13 animacji, z czego cztery rywalizowały  o statuetkę Złotego Smoka w konkursie międzynarodowym:Xoxo Pocałunki i uściskiWioli Sowy, Figury niemożliwe i inne historie IIMarty Pajek, LocusAnity Kwiatkowskiej-Naqvi i “Sexy Laundry Izabeli Plucińskiej.

Aż dwie nagrody otrzymała Marta Pajek za swój film “Figury niemożliwe i inne historie II”.  Reżyserka odebrała  nagrodę jury studenckiego oraz Srebrnego Lajkonika w konkursie polskim. Studenci wyróżnili film za zbudowanie hipnotyzującego, onirycznego świata, który umożliwia uchwycenie emocjonalnego rozedrgania współczesnego człowieka.Jury konkursu polskiego zwróciło uwagę na znakomitą syntezę treści, grafiki, animacji, dźwięku oraz metafizycznych przeczuć.

"Figury niemożliwe i inne historie II" to druga część tryptyku opartego na koncepcji figur niemożliwych czyli takich, które można narysować, ale ich występowanie w rzeczywistości jest niemożliwe. Animowany cykl autorki to wypowiedź na temat roli kobiety definiowana w trzech przestrzeniach – zaczynając od tej najbardziej intymnej – jak dom i rodzina po szerszy kontekst społeczny. Trzecia część tryptyku "Figury niemożliwe i inne historie" o roboczym tytule "Strip-tease" otrzymała wsparcie produkcyjne z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Produkcja rozpocznie się jesienią. Producentem tryptyku Marty Pajek jest warszawskie studio animacji Animoon.

Marta Pajek jest absolwentką krakowskiej ASP, gdzie ukończyła studia w Pracowni Filmu Animowanego Jerzego Kuci. Jej filmy – m.in. "Za ścianą" i "Snępowina" były pokazywane na licznych festiwalach w Polsce i za granicą. Jej prace były wystawiane także w galeriach sztuki współczesnej.


Trailer filmu można obejrzeć tutaj, a film już wkrótce na festiwalach filmowych.