6. FESTIWAL KINA POLSKIEGO W BRAZYLII

Najlepsze polskie debiuty reżyserskie ostatnich kilku lat i dzieła młodych twórców kina dokumentalnego, znalazły się w programie 6 edycji Festiwalu Kina Polskiego w Brazylii.

W dniach 8-13 czerwca 2016 w Centro Cultural Banco do Brasil w Rio de Janeiro rozpocznie się już po raz szósty Festiwal Kina Polskiego w Brazylii. Tegoroczna edycja festiwalu koncentruje się na prezentacji najciekawszych debiutów reżyserskich oraz promocji młodych twórców i kreowanych przez nich nowych filmowych zjawisk artystycznych. Pokazom filmowym towarzyszyć będą spotkania i debaty na temat polskiego filmu. Festiwal jest jedynym na taką skalę przeglądem polskiej kinematografii w Brazylii.

W festiwalu weźmie udział również sześć polskich dokumentów krótkometrażowych wyselekcjonowanych przez Krakowską Fundację Filmową: „Obiekt” Pauliny Skibińskiej, „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego, „Rogalik” Pawła Ziemilskiego, „Superjednostka” Teresy Czepiec, „Punkt Wyjścia” Michała Szcześniaka oraz „Siedmiu mężczyzn w rożnym wieku” Sławomira Witka.

Przegląd potrwa do sierpnia 2016 i odwiedzi najważniejsze ośrodki kultury w kraju: São Paulo (CCBB oraz SESC Pinheiros), Brasílię (CCBB), Kurytybę (Cinemateca), Belo Horizonte (Fundação Clóvis Salgado), Porto Alegre (Santander Cultural) i Fortalezę (Centro Dragão do Mar de Arte e Cultura).

Organizatorami Festiwal Kina Polskiego w Brazylii są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ambasada RP w Brazylii, Agencja MAÑANA oraz Krakowska Fundacja Filmowa.