KFF INDUSTRY ZONE NA 56. KRAKOWSKIM FESTIWALU FILMOWYM

Już 29 maja rusza 56. Krakowski Festiwal Filmowy. Jak co roku wydarzeniu towarzyszyć będzie wiele wydarzeń branżowych, przeznaczonych dla obecnych na festiwalu profesjonalistów filmowych. Zapraszamy do zapoznania się z programem.

Jednym z głównych wydarzeń KFF Industry Zone jest Krakow Film Market – cyfrowa wideoteka, w której przez cały festiwalowy tydzień można oglądać najnowsze filmy z całego świata, które szukają dystrybucji kinowej, festiwalowej i telewizyjnej.  W tegorocznym katalogu znalało się około 250 filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych, w tym wszystkie filmy konkursowe festiwalu oraz sekcje przygotowane przez partnerów: East Silver, DOK Lepizg, Thessaloniki International Documentary Festival, Swiss Films, Visions du Reel oraz Swedish Film Institute.

Już po raz drugi w Krakowie odbędzie się DOC LAB POLAND – warsztaty dla reżyserów i producentów polskich filmów dokumentalnych, kończących się dwoma sesjami pitchingowymi: DOCS TO START oraz DOCS TO GO!. DOCS TO START to prezentacja polskich projektów w fazie dewelopmentu, natomiast  DOCS TO GO!  jest prezentacją polskich dokumentów w fazie montażu lub postprodukcji, która zakończona będzie spotkaniami programerami festiwali i agentami sprzedaży. Z myślą o  producentach szukających partnerów produkcyjnych zorganizowano DOC LAB POLAND Coproduction Market: indywidualne spotkania z międzynarodowymi decydentami branży filmowej oraz zagranicznymi producentami, którzy otwarci są na  współpracę z Polską.

Nowym wydarzeniem będą przedpremierowe, zamknięte dla publiczności, pokazy polskich dokumentów  - DOCS TO BUY. Po projekcjach odbędą się spotkania pomiędzy producentami, a zaproszonymi specjalnie na tę okazję międzynarodowymi dystrybutorami i agentami sprzedaży. Sekcja ta powstała z inicjatywy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i rozwijającego się KFF Sales, nowego działu  Krakowskiej Fundacji Filmowej, który zajmować się będzie sprzedażą i poszukiwaniem różnych kanałów dystrybucyjnych dla polskich filmów dokumentalnych na rynkach międzynarodowych.

Tradycyjnie już odbędą się spotkania FILM PRO INDUSTRY MEETINGS. To codzienne konsultacyjne spotkania indywidualne z ekspertami (dystrybutorami, agentami sprzedaży, kupującymi, programerami festiwali filmowych) przeznaczone dla filmowców, producentów oraz osób zajmujących się promocją filmów. Spotkania organizowane są przy współpracy z Magazynem FilmPRO.

Ważnym wydarzeniem będzie Master Class tegorocznego laureata Smoka Smoków  56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego -  Marcela Łozińskiego, jednego z najbardziej cenionych polskich twórców dokumentalnych,  wielokrotnie nagradzanego na międzynarodowych festiwalach filmowych. Podczas Master Classu reżyser opowie o sposobach „zagęszczania” rzeczywistości w celu wydobycia jej istoty. Przykładem ilustrującym temat będą filmy „Happy End”, „Jak żyć”, „89mm od Europy”.

W tym roku w programie KFF Industry Zone znalazło się też miejsce dla dokumentów naukowych. Podczas DOCS+SCIENCE DAY organizowanego we współpracy z Fundacją dla AGH w Krakowie  oraz czeską Academią Filmu Olomouc odbędą się prezentacje, dyskusje panelowe, case studies oraz projekcje filmów dokumentalnych. Sekcja ma na celu zaprezentowanie szerszej widowni dokumentów, których tematyka związana jest z nauką, odkryciami, innowacyjnymi technikami, ale także z ludźmi naukę tworzącymi – naukowcach, odkrywcach, entuzjastach.

Specjalnym gościem tegorocznej 56. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie kinematografia szwedzka. Program „Spojrzenie na Szwecję” obejmuje pokazy najnowszych szwedzkich dokumentów, filmów krótkometrażowych i animacji. Ważnym wydarzeniem sekcji jest Konferencja Focus on Sweden, której zadaniem  będzie prezentacja modelu funkcjonowania kinematografii  szwedzkiej współcześnie (od produkcji do promocji i dystrybucji zagranicznej). Gośćmi panelu będą szwedzcy producenci, dystrybutorzy, redaktorzy stacji TV, przedstawiciele instytucji finansujących projekty filmowe oraz przedstawiciele szwedzkich festiwali filmowych. Udział zapowiedzieli m.in.: Sara Rüster (Szwedzki Instytut Filmowy), Antonio Russo Merenda (Szwedzki Instytut Filmowy), Lars Säfström (SVT), reżyser Jerzy Śladkowski, od lat pracujacy w Szwecji, reżyser Stig Björkman, reżyserka i producentka Sara Broos  oraz Maja Lindquist (Doc Lounge/ Nordisk Panorama).

Również filmy krótkometrażowe będą miały swoje specjalne wydarzenie w ramach KFF Industry Zone. W Pauzie In Garden odbędzie się spotkanie  poświęcone dystrybucji filmów krótkometrażowych. Gościem spotkania będzie Derry O’Brien – irlandzki dystrybutor z ponad 20 letnim doświadczeniem, który może pochwalić się czternastoma krótkometrażowymi filmami nominowanymi do Oscara, a z których aż trzy w ciągu ostatnich sześciu lat zdobyły Nagrodę Akademii.  Podczas rozmowy uczestnicy dowiedzą się, gdzie szukać dystrybutora i czy można zarobić na krótkich filmach.  Organizatorem spotkania jest Studio Munka, działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

W programie KFF Industry Zone nie może zabraknąć także miejsca dla filmów animowanych. W ramach sekcji Animated in Poland odbędzie  się pitching polskich krótkometrażowych filmów animowanych w ostatniej fazie produkcji. Reprezentanci wyselekcjonowanych projektów mają okazję zaprezentować fragmenty i opowiedzieć o swoich filmach nim te trafią do programów polskich i zagranicznych festiwali filmowych. Animated in Poland to także Giełda Projektów Studenckich,  w ramch której w tym roku uczestnicy usłyszą wykład Roberta Jaszczurowskiego (Grupa Smacznego) i Mateusza Michalaka (FUMI Studio), którzy opowiedzą jak od pomysłu na film przejść do jego realizacji, a także case study serii animowanych dla dzieci: „Agi Bagi” oraz „Latający Miś i Spółka”. Tomek Niedźwiedź opowie o tym, jak doprowadzić projekt serii animowanej do etapu dewelopmentu, jak stworzyć workflow, zbudować zespół, nadzorować go, aby sprzedać serial do 40 krajów w Europie i na świecie.  Dobrym uzupełnieniem tej prezentacji będzie prezentacja raportu „Czy kinematografia kręci się wokół dzieci?” przygotowanego przez Europejskie Obserwatorium Audiowizualne.

Już po raz drugi w Krakowie przyjrzymy się opowiadaniu audiowizualnemu w dobie technologii cyfrowej. W ramach programu KRK Interactive odbędzie się prezentacja 2 interaktywnych projektów z aktywnym udziałem publiczności. Celem wydarzania jest pokazanie szerokiego spektrum zjawisk w obszarze dokumentu interaktywnego. W tym roku tematem głównym KRK Interactive będzie VR – zagadnienia związane z wirtualną rzeczywistością i jej wykorzystaniem w opowiadaniu filmowym. Oprócz prezentacji projektu teamu Unit9, o swoich pracach opowie Carl Guyenette, brytyjski artysta multimedialny, który pracował m.in. przy powstawaniu efektów specjalnych do takich hitów kinowych, jak „Mroczny rycerz”, „Harry Potter”, „X-Men”, „Kapitan Ameryka” czy „Skyfall”.  Wydarzenie organizowane przy współpracy z Institute of Documentary Film.

W ramach KFF Industry Zone zapraszamy także na seminarium prawne. To dyskusja panelowa z zaproszonymi gośćmi z branży filmowej analizująca konkretne problemy z zakresu prawa autorskiego, organizowana we współpracy z Kancelarią Adwokacką Lassota i Partnerzy. Tegorocznym tematem seminarium będzie wykorzystanie archiwaliów w filmie dokumentalnym. Jak każdego roku podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się  także Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich, skupiające się na zagadnieniach polskiego rynku dokumentu i animacji.

Udział we wszystkich wydarzeniach dostępny jest z akredytacjami typu: INDUSTRY, MARKET, MEDIA; Niektóre z wydarzeń są otwarte dla publiczności, inne wymagają wcześniejszego zarezerwowania miejsca.

Program można podbrać tutaj. Więcej szczegółów na www.krakowfilmfestival.pl w zakładce INDUSTRY. 

fot. Tomasz Korczyński