„DAWNO TEMU NA ŚLĄSKU” NAGRODZONE W NYSIE

15 maja zakończyła się 13. edycja Neisse Film Festival. Najlepszym filmem krótkometrażowym okazał się „Dawno temu na Śląsku” w reżyserii Tomasza Protokowicza.

13. Neisse Film Festival (Nyski Festiwal Filmowy) odbył się po raz trzynasty w dziesięciu miejscowościach na styku trzech państw, Polski, Czech i Niemiec w dniach od 10 do 15 maja 2016 roku. W ramach tego wyjątkowego festiwalu odbyły się konkursy w kategoriach najlepszy film pełno-, krótkometrażowy oraz film dokumentalny.

Tegorocznym motywem przewodnim były „Mniejszości narodowe w Europie Wschodniej”. Celem wydarzenia jest ożywienie dialogu filmowo-kulturalnego między Polską, Niemcami i Czechami poprzez przybliżenie aktualnego dorobku kinematografii Polski i Czech widzom niemieckim i zaprezentowanie kina niemieckiego po drugiej stronie granicy.

W konkursie filmów krótkometrażowych główna nagroda trafiła do Tomasza Protokowicza za film „Dawno temu na Śląsku”.

Film „Dawno temu na Śląsku” opowiada o braciach bliźniakach, Ryśku i Stefanie, którzy żyją w prowadzonym przez zakonnice sierocińcu. Znajduje się on w małym, śląskim miasteczku gdzie obok siebie żyją Polacy i Niemcy. Mają pecha dorastać w jednym z najpodlejszych okresów w historii tego miejsca – w okresie III Rzeszy. Wkrótce ich drogi rozejdą się, by skrzyżować się za kilkanaście lat, w niezwykle nieprzyjemnych okolicznościach.

Więcej informacji o nagrodzonych znajduje się na stronie Festiwalu.