POLSKIE KRÓTKIE METRAŻE NA MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH W SIERPNIU

W sierpniu polskie krótkie metraże po raz kolejny wzbogacą programy festiwali filmowych na całym świecie. Międzynarodowa widownia będzie mogła obejrzeć shorty znad Wisły między innymi we Włoszech, Belgii, Izraelu czy na Cyprze. Gdzie jeszcze będą dostępne polskie krótkie metraże w nadchodzącym miesiącu?

Krajem ze zdecydowanie największą liczbą pokazów polskich krótkich metraży będą Włochy. Już pierwszy festiwal tego miesiąca, MoliseCinema Film Festival, w konkursie którego znalazło się „We have one heart” Katarzyny Warzechy, odbędzie się na Półwyspie Apenińskim. Dwie polskie animacje – „Księżyc” Tomka Popakula i „Dom w skorupce” Renaty Gąsiorowskiej – znalazły się w konkursie Concorto Film Festival, z kolei na Nòt Film Fest odbędą się pokazy „Porachunków” Zuzanny Grajcewicz, „Chudego” Daniela Stopy oraz „Beautiful” Weroniki Kuc. Największą liczbę polskich krótkich metraży w swoim programie ma z kolei Imaginaria International Animated Film Festival, na którym pokazane zostaną: „Książe w cukierni” Katarzyny Agopsowicz, "Ja i moja gruba dupa” Yelyzavety Pysmak, „Jestem tutaj” Julii Orlik, „Obyś nie musiała tutaj wrócić” Anastazji Naumenko oraz „Plaża” Pawła Prewenckiego.

„Księżyc” Popakula znalazł się również w konkursach Kyiv International Short Film Festival oraz Countryside Animafest Cyprus. Na tym drugim festiwalu będzie konkurował z „Jestem tutaj” Orlik. W tym samym czasie „Dalej jest dzień” Damiana Kocura będzie ubiegać się o nagrody na DokuFest International Documentary and Short Film Festival w Kosowie, „Plantarium” Tomka Duckiego zawalczy o uznanie jury na austriackim ALPINALE Kurzfilmfestival, zaś „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej będzie miała swój pokaz w Chinach na My Film Ideology Festival.

Na Animix - Tel Aviv Animation Festival odbędą się pokazy trzech polskich animacji: „Tango tęsknot” Marty Szymańskiej, „Portret Suzanne” Izabeli Plucińskiej i „Jestem tutaj” Julii Orlik. Film Orlik znalazł się również w konkursie Brussels Short Film Festival, razem z „Dalej jest dzień” Kocura oraz „Hi, How are you” Michała Chmielewskiego. „Acid Rain”, poprzedni film Tomka Popakula, ma szansę na kolejne nagrody na francuskim Silhouette Film Festival, a „Roz-poznanie” Przemysława Świdy ubiegać się będzie o uznanie jury na duńskim OFF - Odense International Film Festival. Na zakończenie miesiąca trzy polskie filmy zostaną pokazane na BUSHO – Budapest Short Film Festival na Węgrzech: „Kwiat jednej nocy” Naty Szarej (konkurs), „Uległość” Michała Ciechomskiego oraz „Ostatnie dni lata” Klaudii Kęski (sekcje pozakonkursowe).