POLSKIE ANIMACJE NA FESTIWALU W OTTAWIE

Za nieco ponad miesiąc rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Animacji w Ottawie. W programie konkursowym i pozakonkursowym nie zabraknie polskich produkcji. Szansę na nagrody mają chociażby nowe filmy Marty Pajek czy Grzegorza Koncewicza.

Ottawa International Animation Festival (OIAF) jest najstarszym i zarazem najważniejszym wydarzeniem poświęconym animacji w Ameryce Północnej. Historia kanadyjskiego festiwalu rozpoczęła się w roku 1976 wraz z pierwszą edycją organizowanego wówczas co dwa lata Międzynarodowego Festiwalu Animacji. Festiwal od lat cieszy się ogromną popularnością. W tym roku do udziału w OIAP zgłoszono aż 2528 tytułów ze 104 krajów, z pośród których do konkursów wybrano 107 filmów krótkometrażowych i 7 pełnometrażowych.

Podobnie jak w ubiegłych latach w programie nie zabrakło polskich tytułów. Światową premierę, w sekcji konkursowej, będzie miała najnowsza, ostatnia część trylogii Marty Pajek. „Figury niemożliwe i inne historie I” rozgrywają się tuż po wielkim wybuchu w opustoszałym mieście, w którym zostało tylko kilku staruszków. Bohaterka filmu, stara kobieta, z trudem przemierza ulice wyludnionego miasta. Otaczają ją fasady pustych domów z geometrycznie podzielonymi płaszczyznami, pomniki przypominające o dawnych, zupełnie już dziś nieistotnych zwycięstwach i martwe manekiny na sklepowych wystawach. W krótkich przebłyskach powracają wspomnienia tych, którzy do miasta już nigdy nie wrócą. Pierwsza część tryptyku Marty Pajek jest postapokaliptyczną wizją świata, w którym człowiek i jego istnienie nie znaczą więcej niż ułamek sekundy.

O nagrody ubiegać się będzie również Grzegorz Koncewicz ze swoją animacją. „Nie taki krokodyl straszny” ma szansę na statuetkę w konkursie filmów dla młodszych widzów. Bohaterami produkcji są piesek i krokodyl. Ten pierwszy spotyka tego drugiego w kanale i postanawia go zaprosić do domu, aby mógł umyć się i zjeść, zanim wróci pan pieska. Krokodyl opowiada mu swoją historię i dowiaduje się, że nie jest taki straszny i że lepiej będzie mu mieszkać w zoo niż w kanale.

Krótkometrażowe animacje, to nie jedyne polskie tytuły, które będzie oceniało jury. W sekcji konkursowej przeznaczonej dla produkcji komercyjnych znalazł się zwiastun festiwalu Żubroffka autorstwa Davida Stumpfa.

W sekcjach pozakonkursowych widzowie zobaczą „Okruszki życia” Katarzyny Miechowicz i „Zieleń” Karoliny Kajetanowicz.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się online w dniach 22 września do 3 października.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej.