„STOLEN FISH. KIEDY ZABRAKNIE RYB” Z NAGRODĄ NA FRANCUSKIM FESTIWALU

Krótkometrażowy film Małgorzaty Juszczak został uznany najlepszym dokumentem podczas tegorocznej edycji francuskiego One Country One Film.

One Country One Film to wakacyjny festiwal, który odbywa się w dwóch wyjątkowo pięknych francuskich miejscowościach - Issoire i Apchat. Program wydarzenia jest niezwykle różnorodnych, widzowie znajdą tam zarówno produkcje pełnometrażowe, jak i te krótkie. Jest miejsce na dokumenty, fabuły i animacje.

Akcja nagrodzonego „Stolen Fish. Kiedy zabraknie ryb” rozgrywa się w Gambii, najmniejszym kraju kontynentalnej Afryki, zaczyna brakować ryb. Odkąd pojawiły się tam chińskie fabryki mączki rybnej – większość z nich przerabiana jest na karmę dla zwierząt, wysyłaną do Chin i Europy. Mimo protestów wielki neokolonialny biznes kwitnie, a obietnice nowych dróg i setek miejsc pracy okazują się złudnym mirażem. Opowieści rybaków Paula i Abou oraz sprzedającej ryby Mariamy tworzą intymny kadr dla historii o skradzionym rozwoju Afryki Zachodniej i przymusie szukania lepszego życia w Europie.

Listę wszystkich nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj.