POLSKIE ANIMACJE Z NAGRODAMI W KOSOWIE

W nowy miesiąc wchodzimy z nowymi statuetkami dla polskich animacji. „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego oraz „We have one heart” Katarzyny Warzechy opuścili kosowski Anibar International Animation Festival z nagrodami.

Anibar International Animation Festival został stworzony przez grono pasjonatów i aktywistów w 2010 roku. To festiwal w całości dedykowany filmom animowanym. Co roku w programie można zobaczyć najciekawsze filmy z całego świata, ale również wziąć udział w warsztatach, debatach i seminariach.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu nagroda dla najlepszej pełnometrażowej animacji powędrowała do Mariusza Wilczyńskiego. Nagrodzone „Zabij to i wyjedź z tego miasta” opowiada historię mężczyzny, który uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy nasz bohater odkrywa, że wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia.

Z kolei animacja Katarzyny Warzechy została uhonorowana specjalnym wyróżnieniem w konkursie Human Rights. „We Have One Heart” to historia Adama, który po śmierci matki odnajduje korespondencję, wymienianą przed laty przez rodziców: Polkę i mieszkającego w Iraku Kurda. Dla Adama to okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o ojcu, którego nigdy nie poznał. Połączenie animacji rysunkowej z materiałami archiwalnymi pozwala przenieść się niemal 40 lat wstecz, poczuć emocje łączące żyjących w różnych częściach świata zakochanych oraz odkryć niezwykłą tajemnicę rodzinną.

Listę wszystkich laureatów można znaleźć tutaj.