„JESTEM TUTAJ” Z KOLEJNYM WYRÓŻNIENIEM

Tym razem animacja Julii Orlik została doceniona na Cyprze. Jury Countryside Animafest postanowili uhonorować film specjalnym wyróżnieniem.

Countryside Animafest Cyprus powstał w 2002 roku jako pierwszy festiwal filmów dokumentalnych na Cyprze.  Założona w miasteczku Platanistia impreza z czasem zmieniła swój profil, nazwę, a także wraz z napływem publiczności, lokację. Zamiast kina dokumentalnego w programie znalazły się przede wszystkim produkcje animowane, a festiwal stał się pierwszym cypryjskim wydarzeniem poświęconym tego typu produkcjom. Organizatorzy postawili sobie za cel promowanie kultury filmowej w regionie, na dużych ekranach wyświetlane są filmy z całego świata, a na uczestników czekają warsztaty, seminaria i spotkania z twórcami.

W tegorocznym programie można było znaleźć dwie polskie animacje – „Księżyc” Tomka Popakula oraz wyróżnione „Jestem tutaj” Julii Orlik. Bohaterem docenionej produkcji jest starszy mężczyzna, który opiekuje się swoją sparaliżowaną żoną. Mimo podeszłego wieku i własnych problemów ze zdrowiem stara się ze wszystkich sił, aby ulżyć jej w cierpieniach z dnia na dzień coraz silniejszych. Pomaga mu córka, która usiłuje pogodzić opiekę z  pracą w szpitalu oraz swoim życiem rodzinnym. Każde z nich ma odmienne poglądy na to jak powinna wyglądać  opieka nad chorą co prowadzi do wielu sprzeczek.  

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.