POLSKIE FILMY Z NAGRODAMI W ESTONII

Krótkometrażowe dokumenty "Trochę raju" Andrzeja Cichockiego, "Powiedz mi coś jeszcze" Martyny Peszko i "Kometa" Adama Buka otrzymały nagrody podczas 35. edycji Pärnu International Film Festival.

Pärnu Film Festival. to najstarsza taka impreza w krajach bałtyckich. W ramach festiwalu odbywa się aż pięć konkursów: filmów estońskich, dokumentów dla dzieci, artystycznych, muzycznych oraz konkurs filmów międzynarodowych.

Tradycyjnie w programie estońskiego festiwalu nie zabrakło polskich produkcji. Aż trzy z nich otrzymały na festiwalu nagrody. „Powiedz mi coś jeszcze” Martyny Peszko oraz "Kometa" Adama Buka zostały uznane najlepszymi studenckimi dokumentami festiwalu , a  „Trochę raju” Andrzeja Cichockiego najlepszym dokumentem o tematyce dziecięcej.

Film Martyny Peszko to historia reżyserki, która wraca do rodzinnego domu na trzytygodniowe "wakacje", by zaopiekować się cierpiącą na stwardnienie zanikowe boczne mamą. Barbara mimo że może się komunikować już tylko za pomocą ruchu gałek ocznych, stara się powiedzieć swojej córce jak najwięcej. To mogą być jej ostatnie słowa.

"Kometa" to kameralna opowieść ukazująca świat piątki rodzeństwa z warszawskiego bloku wypełniony bajkami, podróżami na balkon, pestkami czereśni i niecierpliwym oczekiwaniem na pojawienie się kolejnego członka rodziny. Historia z punktu widzenia dzieci staje się opowieścią o bliskości i etapie dorastania kiedy mama stanowi centrum wszechświata.

Z kolei "Trochę raju: jest opowieścią z pogranicza realizmu i baśni. Film o śląskiej rodzinie, która w zakątku metropolii odkrywa przed widzem swój świat i dzieli z nim chwile z życia, nierozerwalnie związanego z otaczającą ich naturą.

Listę wszystkich laureatów można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.