„ŚLIMAKI” Z NAGRODĄ PUBLICZNOŚCI NA AFI DOCS

"Ślimaki" w reżyserii Grzegorza Szczepaniaka zdobyły Nagrodę Publiczności dla Najlepszego Krótkiego Metrażu na AFI Docs, prestiżowym festiwalu dokumentu organizowanym przez American Film Institute.

Na 14. edycji AFI Docs zostało zaprezentowanych 94 filmów dokumentalnych z 30 krajów. W tym roku wśród gości znaleźli się m.in. Judd Apatow, Ramin Bahrani, Heidi Ewing, Alex Gibney, Rachel Grady, Werner Herzog (tegoroczny laureat honorowej nagrody AFI Docs Guggenheim Symposium) i Barbara Kopple. Wydarzeniem festiwalu były również spotkania filmowców z osobami z wielkiego świata polityki - przedstawicielami Białego Domu czy ambasadorem Niemiec w USA Peterem Wittigiem.

Nagroda Publiczności AFI Docs trafiła do filmu „Ślimaki” w reżyserii Grzegorza Szczepaniaka. To szczególne wyróżnienie - w najważniejszym festiwalu dokumentu w USA uczestniczą liczni amerykańscy i światowi selekcjonerzy, filmowcy i dokumentaliści. 

"Ślimaki" miały polską premierę na 55. Krakowskim Festiwalu Filmowym i były prezentowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Sunny Side of the Doc" w La Rochelle, a także podczas 19. MFF w Rhode Island. "Ślimaki" brały udział w 31. Warszawskim Festiwalu Filmowym (Panorama Polskich Filmów Krótkometrażowych) oraz w 58. DOK.Leipzig (International Programme Short Film). Film otrzymał nagrodę Silver Eye Award na 7. East Silver Market, honorowe wyróżnienie 22. Etiuda&Anima w Krakowie oraz Wyróżnienie za humorystyczne podejście do sztuki dokumentu na 22. MFF "Listapad" w Mińsku. W kwietniu 2016  zwyciężył w plebiscycie publiczności Go Short - International Short Film Festival w Nijmegen w Holandii ("Ślimaki" wzięły udział w Konkursie Studenckim BREAKING SHORTS) i brał udział w "It's All True" ("É Tudo Verdade") w Sao Paulo i Rio de Janeiro, najważniejszym festiwalu kina dokumentalnego w Ameryce Południowej.

W programie oprócz "Ślimaków" Grzegorza Szczepaniaka znalazły się jeszcze dwa polskie filmy krótkometrażowe -  "Wielki teatr" Sławomira Batyry i "Dwa światy" w reżyserii absolwenta  Macieja Adamka.

Więcej informacji o nagrodach znajduje się na stronie AFI Docs.