ANIMATED IN POLAND NA KFF INDUSTRY ONLINE PODCZAS 60. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO

Sześć polskich animacji na etapie produkcji zostanie zaprezentowanych podczas pitchingu Animated in Poland na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Poza pitchingiem w ramach Animated in Poland odbędzie się również Talent Market - prezentacja studiów animacji oraz dyskusja "Reżyser i producent - gra do jednej bramki". Całe wydarzenie z powodu pandemii koronawirusa odbędzie się online.

Animated in Poland to sekcja programu KFF Industry skupiająca się na polskim kinie animowanym. Obejmuje ona panele dyskusyjne, prezentację projektów i studiów animacji oraz spotkania indywidualne w formule one-on-one.

Jednym z najistotniejszych wydarzeń tegorocznej edycji, zarówno dla twórców filmowych, jak i zaproszonych z całego świata ekspertów, będzie pitching – prezentacja polskich krótkometrażowych animacji w ostatniej fazie produkcji. Każdy z projektów przedstawiony zostanie przez reżysera i/lub producenta przed audytorium złożonym z międzynarodowych specjalistów z branży filmowej: dystrybutorów, agentów sprzedaży, programerów festiwalowych oraz reprezentantów instytucji filmowych. Dzięki temu animacje uzyskają realną szansę na start na światowych festiwalach i rynkach filmowych. Podczas tegorocznej edycji Animated in Poland zaprezentowanych zostanie sześć projektów, zarówno filmów studenckich, jak i przygotowywanych w profesjonalnych studiach.

WYBRANE PROJEKTY:

Toothless, reż. Andrea Guizar, prod. PWSFTviT w Łodzi

Rozwiązanie, reż. Sylwia Zawiła, prod. Pracownia Filmu Animowanego w Krakowie Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki

Gonave, reż. Róża Duda, Michał Soja, prod. Stowarzyszenie Krakow Film Klaster

Krab, reż. Piotr Chmielewski, prod. WJTeam

MoMo i LuLu, reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi, prod. LeLe Crossmedia Production

Slow Light, reż. Katarzyna Kijek, Przemysław Adamski, prod. Animoon

W tym roku przedstawiciele projektów będą mieli szansę porozmawiać na indywidualnych spotkaniach m.in. z selekcjonerami festiwali (Berlinale, festiwal filmowy w Wenecji, Animateka, itp.), agentami sprzedaży, dystrybutorami czy redaktorami zamawiającymi ze stacji telewizyjnych.

Prezentacje poprzedzą konsultacje i warsztat technik pitchingowych, które poprowadzi Wim Vanacker – członek komisji selekcyjnej konkursu filmów krótkometrażowych na MFF w Cannes, który wcześniej przez wiele lat był szefem sekcji scenariuszowej NISI MASA  oraz  European Short Pitch – jednego z najważniejszych pitchingów dla filmów krótkometrażowych w Europie.

Pitching odbędzie online się 2 czerwca 2020 roku o godzinie 14.00.

Partnerami pitchingu Animated in Poland są Sound Mind oraz Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA). Podobnie jak w ubiegłych latach jeden z prezentowanych projektów otrzyma bon na 10-dniową postprodukcję dźwięku w prowadzonym przez Michała Fojcika studio Sound Mind. Po raz trzeci na Animated in Poland przyznane zostanie Wyróżnienie Specjalne ufundowane przez CeTA w formie 30.000 PLN wkładu niepieniężnego (aportu rzeczowego) w produkcję filmu realizowanego przez nagrodzonego twórcę/producenta, m.in. poprzez użyczenie sprzętu i infrastruktury oraz wykonanie wybranych usług. Nagroda będzie zrealizowana w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu.

W ramach Animated in Poland odbędzie się też organizowany we współpracy z SPPA - Stowarzyszeniem Producentów Polskiej Animacji Talent Market. Wydarzenie to zaplanowane jest jako spotkanie producentów z twórcami animacji. Scenarzyści, animatorzy, reżyserzy oraz producenci poszukujący koproducenta będą mieli okazję spotkać się z producentami i właścicielami polskich studiów animacji poszukującymi nowych pomysłów i projektów filmowych. Podczas Talent Marketu przedstawiciele pięciu różnych studiów animacji (Animoon, EGoFilm, Letko, Pigeon i WJTeam / Likaon) zaprezentują swoje katalogi produkcji animowanych oraz opowiedzą o projektach, nad którymi aktualnie pracują. Po krótkich prezentacjach firm, będzie czas na indywidualne spotkania z producentami. Talent Market odbędzie się 1 czerwca o godzinie 15.00

Kolejne wydarzenie, które odbędzie się w ramach Animated in Poland to zorganizowany we współpracy z Krakowskim Centrum Animacji oraz  kancelarią prawną Lassota Krawiec panel dyskusyjny „Reżyser i producent – gra do jednej bramki”. Zaproszeni paneliści: Robert Sowa – reżyser i producent filmów animowanych, kierownik Studia Animacji krakowskiej ASP oraz dyrektor artytyczny i CEO Krakowskiego Centrum Animacji, Aneta Zagórska – producentka filmowa i założycielka Krakowskiego Klastra Fimowego oraz mecenas Marcin Lassota z kancelarii prawnej Lassota Krawiec - adwokat specjalizujący się w prawie filmowym, prawie autorskim i sporach sądowych opowiedzą na przykładach jak wygląda współpraca reżysera z producentem o tym, za co odpowiada producent, a co jest rolą reżysera. Jakie są ich role i kompetencje. Jak wspólnie zmierzać do osiągnięcia celu jakim jest stworzenie filmu. Przybliżą podstawowe pojęcia prawa autorskiego, a przede wszystkim porozmawiają o tym, na czym polega dobre partnerstwo podczas produkcji filmu. Panel „Reżyser i producent – gra do jednej bramki” odbędzie się 6 czerwca o godzinie 14.00.

KFF Industry to program wydarzeń branżowych, przeznaczonych dla obecnych na Krakowskim Festiwalu Filmowym profesjonalistów filmowych. Więcej informacji tutaj.

[fot. Agnieszka Fiejka]