KFF INDUSTRY ONLINE: ZNAMY PROJEKTY NAGRODZONE NA ANIMATED IN POLAND

W ramach tegorocznej edycji pitchingu Animated in Poland przyznano 2 nagrody. Wyróżnienie Specjalne Centrum Technologii Audiowizualnych otrzymał projekt „Slow Light” w reżyserii Katarzyny Kijek i Przemysława Adamskiego, produkowany przez studio Animoon, a Nagrodę Sound Mind Studio – projekt „Gonâve” w reżyserii Róży Dudy i Michała Soi, produkcji Krakowskiego Klastra Filmowego.

„Slow light” to film o człowieku, który wszystko, na co spojrzał, widzi dopiero po siedmiu latach, ponieważ jego oczy tak powoli przepuszczają światło. Spóźniony ogląd zdarzeń rzutuje na niedojrzałość emocjonalną bohatera i życiowe niepowodzenia. Przy użyciu mieszanej techniki animacji film łączy w plakatowy sposób dwa porządki czasowe i operuje skrótem graficznym dla oddania kolejnych losów bohatera.

Akcja „Gonâve” rozgrywa się w latach dwudziestych  XX wiek. Tytułowa Gonâve to niewielka haitańska wyspa na Morzu Karaibskim, gdzie postępuje inwazja kolonialnej inwestycji. Były górnik polskiego pochodzenia - Faustin Wirkus - administrator wyspy, zaprzyjaźnia się z jej mieszkańcami. Obwołany królem przez lokalną społeczność, próbuje pomóc wyspie. Jego plan nagłośnienia sytuacji na Gonâve przynosi jednak nieoczekiwane skutki. Film inspirowany jest prawdziwą historią Faustina Wirkusa.

Partner KFF Industry i fundator Wyróżnienia Specjalnego - Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) jest wyjątkową przestrzenią, w której technologia, kultura oraz sztuka łączą się, przenikają i uzupełniają. Synergia tych elementów i genius loci miejsca sprzyjają kreatywnym twórcom, którzy mają szansę urzeczywistniać tutaj oryginalne pomysły. CeTA to miejsce kompleksowe, umożliwiające realizację wszystkich etapów profesjonalnej produkcji filmowej i telewizyjnej. Tutaj wsparcie otrzymują zarówno doświadczeni, jak i początkujący twórcy, którzy dodatkowo mogą skorzystać z licznych warsztatów.

Drugim fundatorem nagrody i partnerem KFF Industry jest studio Sound Mind -  studio postprodukcji dźwięku, założone przez Michała Fojcika – uznanego reżysera dźwięku, członka stowarzyszenia Motion Picture Sound Editors (MPSE), odpowiedzialnego za brzmienie takich filmów jak: „Bogowie”, „Czerwony Pająk”, „Sztuka Kochania”, czy „Ukryta Gra”.

Pitching Animated in Poland odbył się w tym roku już po raz ósmy. Pierwsza edycja pitchingu miała miejsce w maju 2013 roku podczas 53. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego we współpracy z magazynem „Shortcut”. W ramach ubiegłorocznej edycji wydarzenia zaprezentowano m.in. film „Papa” Maryi Yakimovich, czy „Obyś nie musiała tutaj wrócić” Anastazji Naumenko, które właśnie rozpoczęły swoją drogę festiwalową.