POLSKIE FILMY NA SHEFFIELD DOC/FEST

Az dwa dokumenty współprodukowane przez rodzimych twórców znalazło się w programie tegorocznej nietypowej edycji festiwalu Sheffield Doc/Fest.

Sheffield Doc/Fest to jedna z najważniejszych imprez poświęconych filmom dokumentalnym w Wielkiej Brytanii. Festiwal organizowany jest od 1994 roku. W tegorocznej nietypowej edycji festiwalu wezmą udział aż dwie polsko-brytyjskie produkcje – „STOLEN FISH”  w reżyserii Gosi Juszczak oraz „Szarość życia” Clary Kleininger.

Pierwszy z dokumentów opowiada o Gambii, czyli najmniejszym kraju Afryki, w którym zaczyna brakować ryb. Odkąd pojawiły się tam chińskie fabryki mączki rybnej – większość z nich przerabiana jest na karmę dla zwierząt, wysyłaną do Chin i Europy. Mimo protestów wielki neokolonialny biznes kwitnie, a obietnice nowych dróg i setek miejsc pracy okazują się złudnym mirażem. Opowieści rybaków Paula i Abou oraz sprzedającej ryby Mariamy tworzą intymny kadr dla historii o skradzionym rozwoju Afryki Zachodniej i przymusie szukania lepszego życia w Europie.  To pierwszy film nakreślający konsekwencje działalność chińskich fabryk mączki rybnej w Gambii - które mimo, że działają  tam od zaledwie 3 lat  już teraz przynoszą drastyczne skutki. Zwiastun do filmu można znaleźć tutaj.

Bohaterką filmu „Szarość życia”  jest 26-letnia Magda, która właśnie opuściła zamknięty ośrodek rehabilitacji. Dziewczyna spędziła w nim rok lecząc się z uzależnienia od narkotyków i alkoholu. Jednak nie jest całkiem gotowa na rozstanie z tym wyjątkowym, odizolowanym od świata miejscem i pozostałymi w nim towarzyszami. Wpada na pomysł, żeby wrócić do ośrodka i zorganizować warsztaty z fotografii analogowej. Surowa rzeczywistość i fantazja przenikają się w tym miejscu wolnym od zasad rządzących codziennością na zewnątrz. Teaser do filmu można zobaczyć tutaj.

Listę wszystkich zakwalifikowanych do programu filmów można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.