POLSKIE KRÓTKIE METRAŻE NA FESTIWALACH WE WRZEŚNIU

W tym miesiącu polskie filmy krótkometrażowe zostaną zaprezentowane na szeregu europejskich i północnoamerykańskich festiwalach. Najważniejszym wydarzeniem będzie jednak focus na Polskę na Quebec City Film Festival w Kanadzie.

W pierwszym tygodniu września, polskie krótkie metraże będą pokazywane na dwóch festiwalach, które rozpoczęły się jeszcze w sierpniu. Nie masz dystansu Kariny Paciorkowskiej znalazło się w konkursie francuskiego Silhouette Film Festival, a Chudy Daniela Stopy zaprezentowany zostanie w sekcji bocznej Belo Horizonte International Short Film Festival. 3 września rozpocznie się w Szwajcarii festiwal Fantoche, podczas którego o nagrody będzie walczyć Acid Rain Tomka Popakula, a publiczność będzie mogła zapoznać się z Metrem Natalii Krawczuk. Tango tęsknot zostanie również pokazane na Baiqonyr International Short Film Festiwal, z kolei Duszyczka Barbary Rupik powalczy o Grand Prix na Shorts Mexico.

Ważnym punktem wrześniowych pokazów polskich krótkich metraży będzie portugalski FIKE Évora International Short Film Festival, w którego konkursie zostaną pokazane aż trzy filmy: Tango tęsknot, Łowy Mateusza Jarmulskiego oraz Mój dziwny starszy brat Julii Orlik. Na austriackim Festival Ars Electronica zakwalifikował się Acid Rain, z kolei o laury na World Festival of Animated Films w Bułgarii powalczy Colaholic Marcin Podolec. W tym samym czasie dwa polskie filmy będą miały szansę zdobyć nagrody na Victory International Festival w Stanach Zjednoczonych: Łowy i III Marty Pajek. Na kolejnym festiwalu zostanie zaprezentowana Cipka, w reżyserii Renaty Gąsiorowskiej. Tym razem z tą niezwykle popularną animacją zapoznać się będzie mogła publiczność Comme Nous Brulon Festival we Francji.

Prawdziwym fajerwerkiem pokazów polskich krótkich metraży będzie Quebec City Film Festival. Jako, że Focus na Polskę, który odbędzie się w czasie tej imprezy, zostanie dokładnie opisany w osobnym newsie, poniżej podane zostaną tylko tytuły, które znajdą się w programie. Trzy obrazy walczyć będą w konkursie festiwalu: Chwast Adrianny Matwiejczuk, Na zdrowie! Pauliny Ziółkowskiej oraz Tango tęsknot. Oprócz tego odbędą się pokazy: O Jezu Betiny Bożek, Room Michała Sochy, Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy Pawła Prewenckiego, Dróżnik Piotra Szczepanowicza, Danse Macabre Małgorzaty Rżanek, Do serca Twego Ewy Borys, Łaźnia Tomka Duckiego, Druciane oprawki Bartosza Kędzierskiego, Udomowienie Sylwii Gaweł, Kreatury Tessy Moult-Milewskiej, Nie trać głowy Karoliny Specht, Dokument Marcina Podolca, Czerń Tomasza Popakula, Cipka Renaty Gąsiorowskiej, Bernard Anny Oparkowskiej, Opowieści z chłodni Grzegorza Jaroszuka, Święto zmarłych Aleksandry Terpińskiej, Hycel Darii Woszek, 16.03 Natalii Siwickiej oraz Kobieta budzi się rano Olgi Chajdas.

Kolejnym dużym festiwalem, na którym pojawi się większa ilość polskich krótkich metraży, będzie Message to Man International Film Festival w Rosji. W konkursie głównym zaprezentowane zostanie Nie masz dystansu Kariny Paciorkowskiej, a poza nim widzowie będą mogli zobaczyć sześć filmów Izabeli Plucińskiej: Esterhazy, Afternoon, DarlingWieczór, 7 more Minutes i Maraton. W tym samym czasie inne polskie filmy będą walczyć o nagrody: w konkursie CineFest Miskolc International Film Festival na Węgrzech znalazł się Przystanek Bartosza Reetza, na Internashional Short Film Festival in Drama w Grecji pokazywane będzie Story Joli Bańkowskiej, zaś na francuskim Paris International Animation Film Festival szanse na laury ma Nie masz dystansu.

Ostatnim dużym festiwalem, na którym będzie można zobaczyć polskie produkcje krótkometrażowe, będzie Encounters Film Festival w Wielkiej Brytanii. W jego konkursie głównym znalazło się miejsce aż na pięć polskich produkcji: Story, Tango tęsknot, Innego Marty Magnuskiej, Kwadraturę koła Karoliny Specht oraz Portret Suzanne Izabeli Plucińskiej.