„ACID RAIN” Z NAGRODĄ W SZWAJCARII

Film Tomka Popakula opuszcza kolejny festiwal ze statuetką. Tym razem animacja otrzymała nagrodę „High Risk” na szwajcarskim Fantoche.

Fantoche – International Animation Film Festival to sześciodniowe święto animacji odbywające się od 17 lat w szwajcarskim Baden. Festiwal cieszy się ogromnym uznaniem zarówno wśród profesjonalistów, ludzi z branży i samych widzów, o czym świadczy 25 tysięcy sprzedanych biletów w 2015 roku. Goście mają z  czego wybierać, organizatorzy stawiają na różnorodność i otwartość. W programie znajdziemy filmy zrealizowane w bardzo rozmaitych technikach, które powstawały na całym świecie.

W tym roku na festiwalu pokazywano tylko dwie polskie animacje. Nagrodzony „Acid Rain” Tomka Popakula oraz wyświetlane w sekcji pozakonkursowej  „Metro” Natalii Krawczuk.

Akcja  nagrodzonego filmu toczy się gdzieś w Europie Wschodniej. Młoda ucieka z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Początkowa ekscytacja podróżą autostopem opada, gdy ląduje na obrzeżach miasta w środku nocy. Na moście spostrzega postać balansującą niebezpiecznie na barierce. Tak poznaje Chudego trochę niezrównoważonego dziwaka. Chudy mieszka w kamperze, którym jeździ załatwiając niekoniecznie legalne sprawunki. Młoda postanawia zabrać się z Chudym. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony, a między nimi szybko zawiązuje się nienazwana więź.

Tegoroczna edycja festiwalu miała miejsce 3-8 września.

Listę wszystkich nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj.