"POLAND IN FOCUS" NA QUEBEC CITY FILM FESTIVAL W KANADZIE

Już 12 września rozpocznie się Quebec City Film Festival. W trakcie dziewięciu dni jego trwania, publiczność będzie mogła zapoznać się aż z dwudziestoma trzema polskimi filmami, Trzy z nich zakwalifikowały się do sekcji konkursowej, zaś pozostałe zostaną zaprezentowane na pokazach w rozmaitych sekcjach pobocznych w ramach Focusu na Polskę.

Wszystkie trzy filmy, które zakwalifikowały się do konkursu międzynarodowego, znane są już na pewno naszym czytelnikom z licznych nominacji i nagród na zagranicznych festiwalach. Są to animacje, stworzone przez młode i niezwykle utalentowane artystki: Na zdrowie! Pauliny Ziółkowskiej, Chwast Adrianny Matwiejczuk i Tango tęsknot Marty Szymańskiej.

Pozostała dwudziestka filmów będzie prezentowana w sekcjach pobocznych Quebec City Film Festival. W programie pokazów Open Air, zorganizowanych w kinie plenerowym, zostaną zaprezentowane O Jezu Betiny Bożek oraz Room Michała Sochy. Oprócz tego, najbardziej cenione polskie filmy ostatnich 10 lat będzie można obejrzeć w sekcjach poświęconych animacjom, produkcjom dokumentalnych i fabularnych.

W poniedziałek, 16 września, na Animation Program zostanie pokazany szeroki wachlarz zarówno starszych, jak i nowszych filmów animowanych. Z tytułów, które powstały już jakiś czas temu, będzie można zobaczyć Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy Pawła Prewenckiego, Dróżnika Piotra Szczepanowicza, Danse Macabre Małgorzaty Rżanek, Do serca Twego Ewy Borys czy Łaźnię Tomka Duckiego. Oprócz tego, widzowie będą mogli zapoznać się z Drucianymi oprawkami Bartosza Kędzierskiego, Udomowieniem Sylwii Gaweł, Kreaturami Tessy Moult-Milewskiej, Nie trać głowy Karoliny Specht, Dokumentem Marcina Podolca, Czernią Tomasza Popakula, Cipką Renaty Gąsiorowskiej oraz Bernardem Anny Oparkowskiej. 

Polskie krótkometrażowe filmy fabularne będzie można obejrzeć na Quebec City Film Festival w środę, 18 września. Wśród nich znajdują się Opowieści z chłodni Grzegorza Jaroszuka, Święto zmarłych Aleksandry Terpińskiej, Hycel Darii Woszek, 16.03 Natalii Siwickiej oraz Kobieta budzi się rano Olgi Chajdas.

W sobotę, 21 września, na Documentary Program zostaną pokazane Wolta Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały, Odwiedziny Mateja Bobrika, Superjednostka Teresy Czepiec, Polonez Agnieszki Elbanowskiej, Siostry Michała Hytrosia, Daniel Anastazji Dąbrowskiej oraz Więzi Zofii Kowalewskiej.

Oprócz pokazów, w czasie Quebec City Film Festiwal będzie można spotkać się z twórcami niektórych z filmów, pokazywanych w ramach Fokusu. Do Kanady zawita po jednym autorze obrazu z każdej sekcji: dokument Superjednostka będzie reprezentowała Teresa Czepiec, fabułę Opowieści z chłodni przedstawi Grzegorz Jaroszuk, z kolei animacja Dróżnik będzie miała swojego przedstawiciela w Piotrze Szczepanowiczu. Po pokazach tych filmów zorganizowane zostaną rozszerzone sesje Q&A. Polskim partnerem Fokusa jest Krakowska Fundacja Filmowa, którą reprezentować będzie Marta Świętek. Focus został zorganizowany przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji na stronie festiwalu.