POLSKIE DOKUMENTY NA FLAHERTIANIE

W tym roku podczas rosyjskiego festiwalu Flahertiana odbędzie się przegląd polskich dokumentów dla dzieci i młodzieży. Natomiast w konkursie zostanie zaprezentowany film „In Touch” Pawła Ziemilskiego.

Podczas tej edycji festiwalu Flahertiana zostanie zaprezentowany specjalny program nowych filmów dokumentalnych POLISH DOCS skierowany do dzieciom i młodzieży. Bohaterowie filmów, które zostały wybrane do programu, pokonują swoje pierwsze porażki, tworzą swój własny świat, a także uczą się żyć w świecie dorosłych.

Program składa się z pięciu polskich filmów dokumentalnych. Po raz pierwszy w Rosji zostanie pokazany film „Raz dwa zero” Anny Pawluczuk o dziewczynie, która w wieku 9 lat rozpoczęła trening młodszych od siebie gimnastyczek. Reżyserka filmu osobiście przyjedzie do Perm, aby spotkać się z publicznością. Bohaterka „Wolty” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały zmaga się z podobnym problemem. Zuzia jest jedną z najlepszych zawodniczek w drużynie. Ze względu na wiek i budowę ciała podnoszą ją starsze, silniejsze koleżanki - “dolne”. Ona to “górna” - zwieńczenie akrobatycznej piramidy. Rozpoczyna się kolejny, intensywny sezon. W trakcie treningów okazuje się, że Zuzia straciła dotychczasową gibkość.

Moment, w którym wszystko wydaje się możliwe, został uchwycony przez Grzegorza Zaricznego w filmie „Ostatnia lekcja”, który jest obserwacją licealistów przygotowujących się po matury. Po projekcji reżyser weźmie udział w spotkaniu Q&A. Natomiast Eri Mizutani w swoim dokumencie „Proszę o ciszę” zaprasza widzów do tajemniczego świata, skrzętnie skrywanego przez mury wrocławskiej szkoły z internatem. Reżyserka przekracza w filmie trudne do pokonania bariery komunikacyjne między światem dorosłych i dzieci, światem słyszących i niesłyszących.

Bohater ostatniego filmu z pokazu, „Miejscy kowboje” Pawła Ziemilskiego, to osierocony i wychowywany przez dziadków 14-letni Dylan.  Chłopiec mieszka w Dublinie, w tzw. złej dzielnicy, Clondalkin, znanej z kultury „miejskich kowboi”, czyli nastolatków nielegalnie hodujących dzikie konie.

W Rosji będzie można zobaczyć jeszcze jeden film Pawła Ziemilskiego. Jego dokument „In Touch” o wsi Stare Juchy, skąd ponad połowa mieszkańców wyjechała do pracy na Islandię, została zaproszona do konkursu międzynarodowego.

Polskie kino dokumentalne wielokrotnie już gościło na festiwalu Flahertiana, m.in. w 2015 roku zaprezentowano tam filmy z Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz krótkometrażowe dokumenty w programie Polish Docs, a w 2017 r. odbyła się retrospektywa filmów Macieja Drygasa.

Współorganizatorem pokazów filmów w przeglądzie „POLISH DOCS CHILDREN FILMS PROGRAM” jest Krakowska Fundacja Filmowa w ramach projektu Polish Docs, a wizyta polskich reżyserów organizowana jest przy wsparciu Polskiego Instytutu Kultury w Moskwie.

Więcej informacji o pokazie znajduje się na stronie Flahertiany.