POLSKIE ANIMACJE W OTTAWIE

Wczoraj rozpoczął się jeden z najważniejszych festiwali animacji na świecie. Do programu tegorocznej edycji Ottawa International Animation Festival zaproszono kilka polskich filmów i jeden trailer.

Ottawa International Animation Festival (OIAF) jest najstarszym i zarazem najważniejszym wydarzeniem poświęconym animacji w Ameryce Północnej. Historia kanadyjskiego festiwalu rozpoczęła się w roku 1976 wraz z pierwszą edycją organizowanego wówczas co dwa lata Międzynarodowego Festiwalu Animacji.

Festiwal od lat cieszy się ogromną popularnością. W tym roku do udziału w OIAP zgłoszono 2424 filmy z 93 krajów, z pośród których do konkursów wybrano tylko 89 filmów krótkometrażowych i 7 pełnometrażowych.

Wśród grona szczęśliwców, którzy będą ubiegać się w tym roku o nagrody znalazły się również polskie animacje -  „Acid Rain” Tomka Popakula, „Deszcz” Piotra Milczarka oraz „Ostatnia wieczerza” Piotra Dumały, a w konkursie filmów dziecięcych zaprezentowana zostanie koprodukcja „Latawiec” Martina Smatany. W specjalnej sekcji konkursowej dla produkcji komercyjnych szansę na statuetkę ma ubiegłoroczna laureatka festiwalu, Marta Pajek i jej spot promujący festiwal Tricky Women.

W sekcjach pozakonkursowych znalazły się animacje „Tango tęsknot” Marty Szymańskiej oraz koprodukcja „Portret Suzanne” Izabeli Plucińskiej.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się w dniach 25-29 września.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na jego oficjalnej stronie.