SUKCESY PRODUKCJI WARSZAWSKIEJ SZKOŁY FILMOWEJ

Filmy Studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej latem były obecne oraz nagradzane na wielu polskich oraz zagranicznych imprezach filmowych.

Autorski dokument „Fuck, it's Biology” Veronici Andersson z udziałem artysty Mariusza Tarkawiana od premiery na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym miał projekcje na szeregu polskich festiwali -13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, 48. Lubuskie Lato Filmowe i On Art Film Festival z pokazami między innymi w MOCAKU. „Fuck,it's Biology” do tej pory otrzymał trzy nagrody w Polsce: Główną Nagrodę Publiczności i IV Nagrodę w Konkursie Krótkometrażowym na Baltic Independant w Mechelinkach (gdzie o Warszawskiej Szkole Filmowej widzom festiwalu opowiedział Filip Hillesland) oraz Nagrodę Jury Akademickiego na festiwalu Kameralne Lato w Radomiu. Warto podkreślić, ze film Veronici otrzymał także wiele przychylnych reakcji ze strony krytyków filmowych, a Bartosz Staszczyszyn docenił film w swoim tekście na łamach Culture.pl.

Film "Rudy" autorstwa Kariny Węgiełek, który był prezentowany w ramach targów KFF Market podczas 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego otrzymał prestiżową Nagrodę Publiczności na festiwalu Lato z Muzami w Nowogardzie.

"Brzuch straszliwej maszyny, wykrwawiającej się na śmierć" Marka Ułana-Szymańskiego swoją międzynarodową premierę ma w sierpniu na festiwalu HollyShorts w USA (warto dodać, że jest to impreza kwalifikująca do Oscarów!). Natomiast już w wrześniu film ten zostanie zaprezentowany w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych razem z filmem "Ticket" Nikity Tanadzhe. Ten tytuł ma już za sobą międzynarodową premierę - na początku lata na jednym z największych studenckich festiwali - 21. TAU International Student Film Festiwal w Tel Awiwie. Oba filmy również na początku lata pojawiły się na największych targach filmowych dla krótkich metraży na Palm Springs International ShortFest w USA.

Mocny film dyplomowy "Córka" Mary Tamkovich tego lata nagrodzono m.in. w Portugalii – film otrzymał Nagrodę Publiczności Cineuropa Audience Award podczas 15. FEST Festiwal. Film ten nadal podbija świat na prestiżowych pokazach: tego lata gościł między innymi na 23. REGARD Saguenay International Short Film Festival w Kanadzie i w konkursie na 47. Huesca International Film Festiwal w Hiszpanii.

Intymny dokument "I znów będziemy szczęśliwi" Krzysztofa Wołżańskiego również pojawił się latem na festiwalach filmowych w Polsce, a także otrzymał nagrodę pozaregulaminową dla najmłodszego twórcy zakwalifikowanego do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych podczas 13. Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI w Kazimierzu Dolnym. Od premiery na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym film otrzymuje dobre recenzje – warto wspomnieć, że o filmie pisali np. Krzysztof Spor i Michał Piepiórka.

Jeden z najchętniej pokazywanych na międzynarodowych festiwalach film "Wieczne Cienie" Marka Leszczewskiego otrzymał ostatnio aż 3 nagrody. Podczas FESTPRO Film Festival w Rosji nagrodzono film za najlepsze zdjęcia i najlepszy dźwięk, natomiast na angielskim Watford Short Film Festival obraz nagrodzono jako Najlepszy Dramat.

„Wiki” Veronici Andersson tego lata zakwalifikował się między innymi na dwa prestiżowe międzynarodowe festiwale: 28. dokART - Films & Future i 17. Seize The Film Festival, w Serbii. Film zakwalifikował się również do konkursu na Europejskim Festiwalu Filmowym Integracja Ty i Ja i będzie pokazywany w 16 miastach w całej Polsce. „Wiki” została nagrodzona ostatnio też Nagrodą Jury Młodych na 65. OKFA (Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby). Film może też poszczycić cię Wyróżnieniem Specjalnym - Nagrodą Jury Studenckiego Viewfinder Cinematography Masterclass dla operatora Matsa Helgessonna na Zsigmond Vilmos International Film Festival na Węgrzech.

Wzruszający klip muzyczny "Szarówka" absolwentów Doroty Piskor i Tomka Ślesickiego (PSYCHOKINO) otrzymał nagrodę za Najlepszy Scenariusz na Festiwalu Polskich Wideoklipów YACH FILM, a muzyczny klip "Sunshine" w reżyserii Dory Laszlo-Gulyas z muzyką Michała Urbaniaka nagrodzono na Best Student Award w Rumunii. Krótki dokument "7a+" Julii Ruszczyńskiej nagrodzono w kategorii Portret jako Najlepszy Film na Festival de Cortometraje Universitario UVAQ w Meksyku. Dziecięcy horror "Wolne Pokoje" Bartka Jakubiaka otrzymał nagrodę Best Extra Long Short na Berlin Flash Film Festival w Niemczech. W najbliższym terminie oczekują nas pokazy na polskim Solanin Film Festival, gdzie zakwalifikowały się aż trzy filmy z Warszawskiej Szkoły Filmowej: dramat "To, co zostaje" Elizy Godlewskiej i Alana Ruczyńskiego, komedia "Klify Namiętności" Tomasza Kurleja i dokument „I znów będziemy szczęśliwi” Krzysztofa Wołżańskiego.

Warto również wspomnieć, że Julia Ruszczyńska i Sara Kotwicki zostały wytypowane aby uczestniczyć w jury młodych podczas 15. Spotkań z Filmem Górskim. Sara Kotwicki uczestniczyła w warsztatach pisania recenzji filmowych podczas Edingburhg International Film Festival - studentka warszawskiej Szkoły Filmowej zakwalifikowała się również na warsztaty dla recenzentów filmowych podczas 26. edycji European Film Festival Palić w Serbii.