POLSKIE FILMY NA MESSAGE TO MAN

14 września rozpocznie się kolejna edycja rosyjskiego Message to Man International Film Festival. W bogatym programie wydarzenia znajdziemy kilka polskich produkcji oraz retrospektywę Izabeli Plucińskiej.

Message to Man International Film Festival powstał w 1989 roku, obecnie jest uznawany za jeden z najważniejszych i najpopularniejszych rosyjskich festiwali filmowych. Początkowo wydarzenie było przeznaczony jedynie dla filmów dokumentalnych, z czasem organizatorzy postanowi rozbudować program i od 1994 roku poszerzyli pulę nagród otwierając się również na konkursy dla filmów krótkometrażowych.

W tym roku tytuł najlepszego dokumentu może trafić do filmu „Wiatr. Thriller dokumentalny” autorstwa Michała Bielawskiego.  Bohaterem dokumentu jest wiatr halny - jedna z najbardziej nieprzewidywalnych sił w polskich górach. Pojawia się cyklicznie każdej wiosny i jesieni. Nigdy nie wiadomo, czy i kiedy zamieni się w destrukcyjną wichurę. Halny dotyka szczególnie mieszkańców Zakopanego i okolic, zmieniając malownicze górskie szlaki w przestrzeń nieokiełznanego działania natury.

Z kolei w kategorii krótkich dokumentów  znalazły się aż dwa polskie filmy – „Połączeni” Aleksandry Maciejczyk oraz „Odprawa” Filipa Drzewickiego. Obie produkcje to debiuty. Podobnie, jak animacja „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej, która ubiega się o tytuł najlepszej krótkometrażowej animacji festiwalu.

W sekcji pozakonkursowej będzie można zobaczyć „In Touch” Pawła Ziemilskiego, a swoją retrospektywę będzie miała Izabela Plucińska. W programie znalazło się sześć filmów utalentowanej animatorki. Więcej na temat można przeczytać tutaj.

29. edycja festiwalu odbędzie się 14-21 września.

Więcej informacji o samym festiwalu można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej.