POLSKIE KRÓTKIE METRAŻE NA CZERWCOWYCH MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH

Z racji szalejącej pandemii koronawirusa, rynek festiwali filmowych wciąż funkcjonuje w bardzo ograniczonej formie. Po odwołaniu festiwali w Cannes i Karlovych Varach, duża część instytucji postanowiła przenieść się do sieci. Poniżej prezentujemy listę festiwali, na których odbędą się pokazy polskich krókich metraży w czerwcu.

Pod koniec maja rozpoczęła się 60. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wydarzenie zostało całkowicie przeniesione do sieci, jest to pierwsza tego typu tak duża inicjatywa w Polsce. W programie tradycyjnie nie zabrakło polskich filmów, w tym dokumentów. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.  W tym samym czasie odbywał się Brooklyn Film Festival, w czasie którego pokazane zostały "Portet Suzanne" Izabeli Plucińskiej i "Metro" Natalii Krawczuk.

Dwa pokazy czekają "Story" Joli Bańkowskiej - pierwszy na japońskim Short Shorts Film Festival & Asia, kolejny na Huesca International Film Festival w Hiszpanii. Na tym samym festiwalu zostanie pokazany również "Deszcz" Piotra Miczarka. Animacja Milczarka zostanie również pokazana w czasie tegorocznej edycji festiwalu animacji Annecy, w którego konkursie znalazły się "Takie piękne miasto" Marty Koch, "Jestem tutaj" Julii Orlik, "Portret kobiecy" Natalii Durszewicz oraz "Wieczór" Marcina Giżyckiego. "Takie piękne miasto" zakwalifikowało się również do tegorocznego konkursu Palm Springs International ShortFest. 

W drugiej połowie miesiąca odbędą się tylko dwa festiwale, w czasie których widownia będzie miała okazję obejrzeć polskie tytuły. Pierwszym z nich jest Barnes Film Festival w Wielkiej Brytanii, w konkursie którego znalazło się "Play" Piotra Sułkowskiego, drugim zaś Fear No Film Festival, gdzie o laury ubiegać będzie się "Na Zdrowie!" Pauliny Ziółkowskiej.