ŁÓDZKA SZKOŁA FILMOWA NAGRODZONA PRZEZ FESTIWAL ANIMAFEST ZAGREB

Prestiżowa nagroda Animafest Zagreb 2020 Best Animation School Award powędruje w tym roku do Szkoły Filmowej w Łodzi.

Światowy Festiwal Filmów Animowanych Animafest Zagreb po raz pierwszy odbył się w 1972 roku, jest drugim najstarszym po Annecy festiwalem filmowym, który jest w całości poświęcony animacji i jednym z najważniejszych na świecie festiwali filmów animowanych. Tegoroczna edycja festiwalu została wyjątkowo przeniesiona na wrzesień.

Szkoła Filmowa w Łodzi  to jedna z najstarszych uczelni filmowych na świecie, w ubiegłym roku obchodziła swoje 70 urodziny.  Szkoła kształci studentów w dziedzinie sztuki filmowej, telewizyjnej, fotograficznej oraz aktorskiej.  Sporo sukcesów na międzynarodowych festiwalach osiągają studenci zajmujący się animacją. W ubiegłym roku nagrodę w Cannes zdobyła „Duszyczka” autorstwa Barbary Rupik, a najczęściej wyróżnianą polską animacją jest powstała w szkole „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej.

Rokrocznie w programie chorwackiego festiwalu pojawiają się polskie tytuły, wiele z nich to produkcje powstałe w Szkole Filmowej w Łodzi. Podobnie jest w tym roku, do konkursu zaproszono aż trzy filmy tamtejszych studentek.

O zaproszeniu do sekcji konkursowej animacji „Marbles” Natalii Spychały, „Portret kobiecy”  Natalii Durszewicz oraz „Duszyczka” Barbary Rupik zadecydowała komisja selekcyjna , w której skład wchodzili Daniel Šuljić, Katrina Novaković oraz Milivoj Popović. To również oni odpowiadają za decyzję o przyznaniu nagrody dla Szkoły Filmowej w Łodzi.

Animacje powstałe w łódzkiej szkole filmowej zrobiły na selekcjonerach ogromne wraże2nie, doceniono ich odwagę w przekraczaniu granic medium, swobodę w eksperymentowaniu oraz wysoką jakość i profesjonalizm w realizacji tychże filmów.

Nagroda przełoży się na program festiwalu, nie zabraknie retrospektywy najlepszych filmów animowanych powstałych w łódzkiej placówce.

Więcej o festiwalu można znaleźć tutaj, a o samej szkole tu.