ZMARŁ ROBERT PROCH

17 lipca odszedł jeden z najlepszych polskich twórców street artu. Robert Proch był również malarzem i autorem nagradzanych animacji.

Robert Proch (pseud. Tone), ur. 1986 roku w Bydgoszczy. Był absolwentem poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmował się malarstwem, graffiti oraz animacją. W 2007 roku zrealizował film "Fugu". Jego animowane filmy takie jak muzyczny "Virus" (2009) i „Galeria” (2010)  były pokazywany i nagradzany na wielu festiwalach.  Otrzymał m.in. nagrodę specjalną w kategorii najlepszego filmu muzycznego podczas 2. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR w Poznaniu, wyróżnienie specjalne na Roanne Animation Festival czy nagrodę dla najlepszej studenckiej animacji festiwalu Anifestrozafa.

Jego prace można podziwiać na ścianach wielu polskich budynków, Tone prezentował je też w galeriach na całym świecie – m.in. w Los Angeles, Miami, Paryżu i Rzymie. Był jedynym Polakiem, którego prace pokazała galeria Steve’a Lazaridesa (w 2014 r.), współpracownika Banksy’ego.

Jego pogrzeb odbędzie się 22 lipca.