POLSKIE FILMY W SARAJEWIE

Już 16 sierpnia rozpocznie się 25. edycja Sarajevo Film Festival. W programie tegorocznego festiwalu znalazło się kilka polskich produkcji.

Sarajevo Film Festival to jeden z największych i najważniejszych festiwali odbywających w Europie. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1995 roku. Co roku na licznie zgromadzoną publiczność czeka bardzo bogaty program, w którym obok głośnych fabularnych produkcji swoje stałe miejsce mają pieczołowicie wyselekcjonowane filmy krótkometrażowe.

Tegoroczna edycja Sarajevo Film Festival jest dość szczególna dla polskiego kina. Swoją retrospektywę będzie miał Paweł Pawlikowski. Publiczność zobaczy jego głośne i nagradzane fabuły takie jak „Ida”, „Zimna wojna” czy „Lato miłości”, ale również mniej znane, choć doceniane dokumenty, m.in. „Twockers”, „Podróże Dostojewskiego” oraz „Podróż z Żyrinowskim”.

W sekcjach filmów dziecięcych również nie zabraknie polskiego akcentu. Na młodych widzów czeka polsko-litewska koprodukcja „Jakub, Mimmi i gadające psy” Edmundsa Jansonsa, a trochę starsza publiczność zobaczy „Wilkołaka” Adriana Panka.

Najciekawiej zapowiadają się sekcje filmów krótkometrażowych. O tytuł najlepszej europejskiej produkcji ubiegać się będą animacja „Acid Rain” Tomka Popakula oraz fabularny „Sztangista” Dmytro Sukholytkyy-Sobchuka. W sekcji pozakonkursowej odbędzie się pokaz Duszyczki’ w reżyserii Barbary Rupik.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na jego oficjalnej stronie.