KRÓTKIE METRAŻE NA FESTIWALACH W SIERPNIU

W tym miesiącu polskie filmy krótkometrażowe zostaną zaprezentowane na festiwalach aż na pięciu kontynentach – od Ukrainy i Austrii, przez Urugwaj i Izrael, aż po Nową Zelandię i Australię.

Już pierwszego dnia sierpnia rozpocznie się Melbourne IFF w Australii, podczas którego widzowie będą mogli obejrzeć dwie polskie animacje: Duszyczkę Barbary Rupik i Łowy Mateusza Jarmulskiego. Prawdziwy wysyp polskich produkcji nastąpi na DokuFest International Documentary and Short Film Festival w Kosowie, gdzie w konkursie głównym rywalizować ze sobą będą Chłopcy z motylkami (reż. Marcin Filipowicz) i Acid Rain (reż. Tomek Popakul), a w sekcjach pozakonkursowych zaprezentowane zostaną Kwadratura koła (reż. Karolina Specht), Świat, który uleciał na grzbiecie krowy (reż. Wojciech A. Hoffman), Chudy (reż. Daniel Stopa) i Story (reż. Jola Bańkowska).

 

W pierwszym tygodniu sierpnia Colaholic Marcina Podolca zostanie pokazane w konkursie ANONIMUL IFF w Rumunii, z kolei Acid Rain będzie można zobaczyć podczas Tel Aviv Animation Festival Animix. W tym samym czasie polskie animacje zagoszczą aż w dwóch konkursach włoskich festiwali – Tango tęsknot (reż. Marta Szymańska) będzie walczyło o nagrody na Molise Cinema Film Festival, z kolei Kwadratura koła zostanie pokazana jurorom w czasie Faito DOC Festival. Film Karoliny Specht będzie również rywalizował z trzema innymi polskimi produkcjami na festiwalu ALPINALE Short Film Festiwal w Austrii, na który zakwalifikowali się także Inny (reż. Marta Magnuska), Ostatnia bajka o ziemi (reż. Magdalena Seweryn i Igor Polaniewicz) oraz Śnił mi się już słoń i kino (reż. Michał Chmielewski).

 

Polskie produkcje będzie można także obejrzeć w konkursie Animation Now!, New Zealand IFF, do którego zakwalifikowały się Tango tęsknot oraz Na Zdrowie! Pauliny Ziółkowskiej. Swoją festiwalową drogę kontynuuje III Marty Pajek, tym razem walcząc o laury na An Ordinary Day FF w Szwecji. W sekcji pobocznej tego festiwalu będzie można zobaczyć Cipkę w reżyserii Renaty Gąsiorowskiej. W tym samym tygodniu Mantykora Mateusza Czuchnowskiego oraz Nie masz dystansu Kariny Paciorkowskiej powalczą w konkursie International Film Schools Festival w Urugwaju.

 

Aż cztery polskie filmy zostaną ocenione przez jury Imaginaria Film Festival we Włoszech. Selekcjonerzy tej imprezy uznali, że Łowy, Tango tęsknot, Na Zdrowie! oraz Deszcz (reż. Piotr Milczarek) zasługują na walkę o główną nagrodę. Ponadto, na Riurau Film Festiwal w Hiszpanii o nagrody walczyć będzie Przystanek Bartosza Reetza, zaś  Wieczór Marcina Giżyckiego będzie miał szansę na zwycięstwo podczas BuSho International Short Film Festival na Węgrzech.