„ROK” Z MIĘDZYNARODOWĄ NAGRODĄ NA ANIMATORZE

Animacja Małgorzaty Bosek-Serafińskiej została uhonorowana Nagrodą specjalną im. Wojciecha Juszczaka za Szczególne Walory Artystyczne na zakończonym właśnie 12. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR w Poznaniu.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator jest festiwalem kwalifikującym do Oscarów®. To największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu.  Na tegoroczną edycję festiwalu do sekcji międzynarodowej zgłoszono ponad  tysiąc animacji z 64 krajów, w tym m.in. z Kostaryki, Kuby, Kuwejtu, Makau czy Martyniki.

Z nadesłanych zgłoszeń komisja selekcyjna wyłoniła 44 tytuły. Wśród wybranych produkcji znalazły się również polskie filmy: "Łowy" Mateusza Jarmulskiego, "ACID RAIN" Tomasza Popakula, "Idol" Grzegorza Koncewicza i Marka Serafińskiego, "Story" Joli Bańskowskiej, "Ostatnia wieczerza" Piotra Dumały, koprodukcja "Portret Suzanne" Izabeli Plucińskiej i nagrodzona animacja Małgorzaty Bosek-Serafińskiej.

„Rok” jest poświęcony pamięci Marka Serafińskiego, reżysera i producenta animacji, prywatnie męża reżyserki. Jest to graficzno - dźwiękowy pamiętnik z papierowych odpadów codzienności jak etykiety, metki cenowe, bilety itp. i opakowań po papierosach wypalonych przez jednego nałogowca w ciągu sześciu lat i zebranych przez jedną zbieraczkę. Ukazuje rozmiar nałogu palacza, determinację i również rodzaj nałogu u zbieraczki oraz upływ czasu w przedziwnej symbiozie ich wspólnego życia.

W konkursie polskim zwycięzcą okazał się Piotr Dumała i jego nowa animacja „Ostatnia wieczerza”. Z kolei nagroda za debiut powędrowała w ręce Piotra Milczarka za film „Deszcz”.

Pełna lista nagrodzonych filmów znajduje się na stronie festiwalu.