POLSKIE PRODUKCJE WYRÓŻNIONE NA FESTIWALU ONE SHOT W ARMENII

Dwa filmy ze Szkoły Filmowej w Łodzi: „Martwe małżeństwo” Michała Toczka oraz "Stagnant” Konrada Kultysa zostały wyróżnione na zakończonym w poniedziałek, 19 czerwca, festiwalu One Shot w Armenii.

Jury festiwalu One Shot w składzie: Armine Anda, Armen Ter-Mkrtchyan oraz Yuri Mikhailin zdecydowało przyznać Wyróżnienie filmowi Konrada Kultysa za „uczciwe pokazanie losu bohatera w odmienionej i bolesnej rzeczywistości”, a filmowi Michała Toczka za „nietuzinkowe spojrzenie na ożywczą siłę miłości”.

„Martwe Małżeństwo” to słodko-gorzka opowieść o spotkaniu dwójki ludzi w nietypowych okolicznościach. Filip jest mężczyzną w średnim wieku. Pracuje jako zawodowy statysta filmowy, a jego specjalnością są role martwych ciał. Na planie filmu historycznego poznaje Łucję, która wciela się w rolę martwej kobiety. Kiedy Filip i Łucja leżą na sobie podczas ujęcia i odgrywają swoje role, nawiązuje się między nimi relacja.

„Stagnant” to historia twardego skinheada Adama, który ignoruje swoją niepełnosprawność starając się dominować nad bliskimi. Decyzja opiekującego się bohaterem brata dotycząca zmiany pracy zmusza Adama do ponownego przeanalizowania swojej sytuacji i zmierzenia się z własnymi ograniczeniami.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych One Shot odbył się w Erywaniu, stolicy Armenii, już po raz dwudziesty pierwszy. W programie festiwalu znalazło się w tym roku pięć polskich produkcji: "Poczekalnia" Aleksandry Folczak, „Swoboda” Joanny Różniak ze Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieslowskiego w Katowicach, „Victoria” Karoliny Porcari ze Studia Munka SFP oraz nagrodzone shorty z łódzkiej Filmówki.