„MOST” NAJLEPSZĄ KRÓTKOMETRAŻOWĄ ANIMACJĄ NA JAPOŃSKIM FESTIWALU

Film Izumi Yoshidy został uznany najlepszą krótkometrażową animacja na Short Shorts Film Festival&Asia.

Amerykańska odsłona Short Shorts Film Festival powstała w 1999 roku, dopiero pięć lat później do festiwalowej rodziny dołączyła Japonia tworząc Short Shorts Film Festival&Asia. Dla organizatorów tych dwóch wydarzeń niezwykle istotne jest promowanie krótkometrażowych filmów. W programach obu festiwali znajdziemy niezwykle różnorodne produkcje z wielu zakątków świata.

Jednym z filmów, który można było zobaczyć podczas azjatyckiej odsłony festiwalu był film „Most” Izumi Yoshidy. Film urzekł jurorów, którzy przyznali mu główną nagrodę dla najlepszej krótkiej animacji.

“Most” jest wzruszającą historią o „Dzieciach Syberyjskich”. Film jest inspirowany zdarzeniami historycznymi opowiadającymi o pierwszych stosunkach dyplomatycznych między Polską i Japonii. Główny bohater, który jest przywódcą polskich dzieci osieroconych na Syberii czuje się odpowiedzialny za grupę, zachowuje się niczym dorosły mężczyzna, nie może być bezbronnym dzieckiem. Każdy dzień na bezkresnej, zimnej, mglistej, przerażającej krainie jest walką o przetrwanie i przezwyciężenie głodu, smutku, beznadziei, tęsknoty za rodzicami, domem i miłością. Pewnego dnia na ratunek przychodzą nieznani ratownicy Japońskiego Czerwonego Krzyża, którzy w oczach dzieci są niczym olbrzymy.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.