ZNAMY LAUREATÓW ANIMATORA

W minioną niedzielę poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Polskie produkcje wyjechały z Poznania z nagrodami.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator jest festiwalem kwalifikującym do Oscarów®. To największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu.  Na tegoroczną edycję festiwalu do sekcji międzynarodowej zgłoszono ponad  tysiąc animacji z 64 krajów, w tym m.in. z Kostaryki, Kuby, Kuwejtu, Makau czy Martyniki.

Międzynarodową nagrodę otrzymała tylko jedna polska produkcję - animowana „Bajka, na krańcu świata” w reżyserii Kacpra Zamarło. Film doceniło dziecięce Jury uznając go najlepszym serialem animowanym festiwalu.

Z kolei Jury Polskiego Konkursu Filmów Animowanych, które obradowało w składzie: Alexis Hunot, Andrzej Radka, Tim Webber zdecydowało, że Grand Prix powinno trafić do Barbary Rupik za jej „Takie cuda się zdarzają”. Drugą nagrodę otrzymała Oliwia Rosa za „Smell of the ground”, a trzecia powędrowała do Marty Magnuskiej i jej „Koniunkcji”.  Nie obyło się bez wyróżnienia, które otrzymał film „W lesie są ludzie” Szymona Ruczyńskiego.

„Brak” Pawła Prewenckiego opuścił Poznań z nagrodą publiczności.

Listę wszystkich nagrodzonych filmów znajdziecie tutaj.