"AS IT WAS" W CANNES

Film „As It Was” ze scenariuszem i w reżyserii Anastasii Solonevych i Damiana Kocura, jako jedyny reprezentant Polski, został zakwalifikowany do konkursu krótkich metraży, który odbędzie się podczas 76. Festiwalu Filmowego w Cannes.

15-minutowa fabuła opowiada o kilku dniach z życia Lery, która od czasu wybuchu wojny w Ukrainie mieszka w Berlinie. Pewnego dnia postanawia wrócić do Kijowa. Po drodze dowiaduje się, że członków jej rodziny nie ma w stolicy i że wrócą następnego dnia. Dzień oczekiwania na bliskich spędza w towarzystwie swojego przyjaciela. 

Polsko-ukraińska koprodukcja znalazła się w gronie zaledwie 11 tytułów z całego świata, które powalczą o Złotą Palmę dla najlepszego krótkiego metrażu podczas festiwalu w  Cannes, który odbywać się będzie w dniach od 16 do 27 maja. Pokaz na festiwalu będzie światową premierą filmu.

Anastasia Solonevych to debiutująca reżyserka z Kijowa. W 2020 roku ukończyła Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki. Jako reżyserka zrealizowała teledyski, z których jeden został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pradze w 2022 roku. Od 2017 roku pracuje jako asystentka reżysera, a także na innych stanowiskach przy reklamach, filmach fabularnych i serialach telewizyjnych.

Damian Kocur jest reżyserem i operatorem. Absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz doktorant Szkoły Filmowej w Łodzi. Jest autorem nagradzanego na arenie międzynarodowej debiutu pełnometrażowego „Chleb i sól” (nagrody m.in. na festiwalach w Wenecji, Kairze, Cottbus, Antalyi, Gijon, Bratysławie oraz Gdyni) oraz licznych krótkich metraży, m.in. „Dalej jest dzień”, „Moje serce” i „Nic nowego pod słońcem”. Jako filmowiec śledzi wiarygodność emocji na ekranie, a za najważniejszy swój cel uważa autentyczność prezentowanych postaci i ich historii.

Damian Kocur jest również autorem zdjęć do „As It Was” oraz montażystą filmu. Za dźwięk na planie odpowiadał Tadeusz Chudy, za postprodukcję dźwięku – Łukasz Kaczmarski. Główną bohaterkę zagrała Valeriia Berezovska. W pozostałych rolach wystąpili Kyrylo Zemlyanyi, Olena Korohod i Sofiia Berezovska. Zdjęcia do filmu były realizowane w Kijowie i Berlinie w styczniu i lutym 2023 roku. Za produkcję odpowiada katowickie Exa Studio. Producentem filmu jest Piotr Steczek (Exa Studio), koproducentem – Mikołaj Lizut (Lizart Film). Za promocję i dystrybucję odpowiada Michał Hudzikowski. 

Informacja prasowa