„SWOBODA” WYGRYWA W MACEDONII

Film Joanny Różniak wraca z 5. edycji Beach Film Festival w Macedonii Północnej ze specjalną nagrodą dla najlepszego krótkometrażowego filmu studenckiego.

Beach Film Festival to kameralne wydarzenie odbywają się w mieście Ochryda. Jego organizatorzy starają się koncentrować  na rozwoju i prezentacji nowego europejskiego kina oraz jego identyfikacji jako szczególnego zjawiska kulturowego. Festiwal przeznaczony jest dla wszystkich grup wiekowych, a w szczególności dla młodych odbiorców związanych z filmem Ideą festiwalu jest wykorzystanie okresu letniego i plaży jako zjawiska społecznego do wymiany doświadczeń i dyskusji w bardziej swobodny sposób.

W tym roku w programie można było znaleźć aż trzy polskie etiudy. Poza nagrodzoną produkcją Joanny Rożniak o uwagę jurorów ubiegały się także „Na wieki” Aleksandry Kamińskiej oraz „Szukam” Karoliny Belki.

Akcja zwycięskiej „Swobody”  rozgrywa się w nieodległej, dystopijnej przyszłości, gdzie  obywatele buntują się przeciwko coraz bardziej opresyjnemu nacjonalistycznemu rządowi. Kuba, dwudziestoletni członek nielegalnej opozycyjnej grupy, zostaje aresztowany podczas ulicznego protestu. Kiedy staje się jasne, że jego bunt ma też wymiar osobisty, musi podjąć decyzję, która wpłynie na kształt jego przyszłości.

Produkcja powstała w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Listę wszystkich laureatów można znaleźć tutaj.