POLSKIE FILMY NA DOK LEIPZIG

Znamy już program jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych i animowanych. To będzie bardzo polska odsłona festiwalu DOK Leipzig. Wśród zaproszonych do głównego programu tytułów znalazło się kilkanaście rodzimych produkcji.

DOK Leip­zig to jedno z czołowych wydarzeń w świecie filmu dokumentalnego i animowanego. Każ­dego roku w Lipsku prezen­towane są najnowsze produk­cje filmowe z kilkudziesięciu krajów wszyst­kich kontynentów. W tym roku na DOK Leipzig zgłoszono ponad 3000 filmów. Z tej liczby w oficjalnej selekcji do udziału w festiwalu wybrano 255 filmów z 55 krajów, w tym aż piętnaście polskich produkcji.

O tytuł najlepszej krótkometrażowej animacji  ubiegać się będą „Koniunkcja” Marty Magnuskiej oraz „To nie będzie film festiwalowy” Julii Orlik. Nagrodę publiczności ma szansę zdobyć "Slow Light" duetu Kijek/Adamski.  W konkursie dokumentalnym znalazły się dwa polskie filmy –„Rewolucje 21” Martyny Peszko i „Syndrom Hamleta” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Pierwszy z dokumentów ma jeszcze szansę na Young Eyes Film Award i MDR-Filmpreis, a film duetu na Filmpreis Leipziger Ring i także na MDR-Filmpreis.

W sekcji Doc Alliance Award będzie można zobaczyć „Lombard” Łukasza Kowalskiego, a w Panoramie „Szczypigłówki” Katarzyny Miechowicz, „Silent Love” Marka Kozakiewicza oraz „Sen wujka Vakho” Joanny Roj. W sekcji Dancing in the Dark znalazły się też klasyki animacji, a wśród nich „Kineformy” Andrzeja Pawłowskiego oraz „Uwaga!... Malarstwo”  Mieczysława Waśkowskiego. Na dzieci w Kids DOK czekać będzie "Siostra" Katarzyny K. Pieróg.

Z kolei w specjalnej sekcji 5x5 Shorts from the East prezentowane są najciekawsze, znane i wielokrotnie nagradzane krótkometrażowe produkcje. W prestiżowym gronie znalazły się aż cztery polskie filmy: „Na Zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej, „Harda” Marcina Polara, „The Vibrant Village”  Weroniki Jurkiewicz oraz „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały.

Festiwal odbędzie się od 17 do 23 października. Pełen program festiwalu dostępny na stronie DOK Leipzig.