FESTIWAL ANIMOWANYCH DOKUMENTÓW RISING OF LUSITANIA W ŁODZI

Od intymnych opowieści o poszukiwaniu siebie po indywidualne i zbiorowe historie uwikłane w Zeitgeist. Kim naprawdę był Andy Warhol? Co stało się z Morzem Aralskim? Dlaczego orgazm jest tak ważny? Kim byli pierwsi pionierzy kosmosu? Czy animacja może nas zjednoczyć w obliczu trudnych doświadczeń? Jak twórcy próbują uchwycić i zrozumieć otaczający ich świat za pośrednictwem dokumentu i animacji? I jak pozwalają nam, widzom, lepiej go zrozumieć? Na wiele pytań postaramy się odpowiedzieć podczas 4. rejsu RISING OF LUSITANIA, który odbędzie się w dn. 07 - 13 września 2022 w Mieście Łodzi.

44 pasażerów z 24 krajów weźmie udział w IV rejsie Festiwalu Animowanych Dokumentów RISING OF LUSITANIA (20 w kabinach Best Professional AnimaDoc, 14 w Best Student AnimaDoc, 3 w Best AnimaMockDoc i 7 w nowej kabinie - BASED ON HIS/HER STORY). To jednak tylko piętro konkursowe, które w tym roku zlokalizowane jest w klubie 6 dzielnica (Piotrkowska 102, Łódź). Oprócz niego w programie rejsu znajdą się także sekcje specjalne (m.in. SLAVA UKRAINI! / ŽYVIE BIELARUŚ!), AnimaDocPANORAMA (17 niezwykłych filmów m.in. z Ekwadoru, Nikaragui czy Trynidadu i Tobago), filmy dokumentalne o Themersonach, Władysławie Starewiczu oraz wydarzeniach Grudnia 1970 na Wybrzeżu. Nie zabraknie też najgłośniejszego animowanego dokumentu ostatnich lat, czyli PRZEŻYĆ.

Ponadto w trakcie festiwalu będziemy wspólnie dyskutować - akademicy, artyści i aktywiści - podczas II KONFERENCJI ONLINE RISING OF LUSITANIA ANIMADOC (10-11.09.2022).

RISING OF LUSITANII to refleksja na temat czasów, w których żyliśmy w przeszłości i żyjemy dzisiaj; jest refleksją nad skomplikowaną kondycją człowieka; postawy wobec siebie i innych istot; postawy wobec środowiska naturalnego, nieuleczonej historii (jej i jego historii) i naszej wspólnej przyszłości. Rejs RISING OF LUSITANII to nieustanne zadawanie pytań, zasiewanie wątpliwości, wyprowadzanie widzów ze ich stref komfortu oraz wspólne - twórców i widzów - poszukiwanie odpowiedzi i pozytywnych rozwiązań.

IV RISING OF LUSITANIA AnimaDoc Film Festival odbędzie się po raz drugi w Łodzi, w dniach 07-13.09.2022, zaś dokami dla festiwalu będą klub 6 dzielnica (07 - 09.09 i 13.09) oraz Kino BODO (10 - 12.09).

Rising of Lusitania - AnimaDoc Film Festival jest tworzony przez w pełni niezależny projekt Animation Across Borders (Piotr Kardas).

Strona festiwalu: www.animadoc.pl

Informacja prasowa