PRAKTYCZNE RADY, JAK ZROBIĆ FILM: SPOTKANIA I WARSZTATY 48 HOUR FILM PROJECT

48 Hour Film Project to nie tylko szansa nakręcenia krótkiego metrażu w dwie doby i pokazania go na wielkim ekranie jurorom i międzynarodowej publiczności. Wydarzeniu towarzyszą warsztaty i spotkania. Wstęp na część z nich jest otwarty dla wszystkich. Trwają zgłoszenia do udziału w polskiej odsłonie międzynarodowego konkursu.

Będzie to już 11. edycja 48 Hour Film Project Warszawa. Popularny na świecie projekt angażuje co roku tysiące filmowych amatorów, studentów szkół artystycznych i profesjonalnych twórców, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności stworzenia filmu pod presją czasu.

Jeszcze przed finałowym weekendem kręcenia filmów, organizatorzy zapraszają na warsztaty i spotkania z branżowymi specjalistami, którzy opowiedzą o pracy na planie i postprodukcji oraz podzielą się swoimi wypracowanymi latami trikami i sposobami przezwyciężenia sytuacji kryzysowych.

- Rozpoczniemy wieloma wydarzeniami kierowanymi do naszych uczestników, ale także i do wszystkich zainteresowanych światem kina i sztuki. Już zaraz spotkania Meet&Greet, na których obejrzymy filmy powstałe w ramach konkursu w latach ubiegłych, a także porozmawiamy z ich twórcami. Zobaczymy się także m.in z reżyserem Maćkiem Bierutem, który ostatnio wyreżyserował teledysk do utworu „Milczysz” Julii Wieniawy. Dla naszych uczestników przygotowaliśmy też warsztaty i wykłady, które poprowadzą dla nas m.in operator Wiktor Obrok oraz Grupa Filmowa Darwin – zaprasza Maria Leśnodorska-Lis, organizatorka konkursu i prezeska Fundacji Przestrzeń Filmowa. - Już w połowie września rozpocznie się weekend konkursowy, podczas którego ekipy będą tworzyły swoje filmy w jedyne 48 godzin. Nie ma tu ograniczeń co do umiejętności, w związku z tym zapraszamy zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, a także osoby z każdej grupy wiekowej. Przed nami miesiąc pełen filmowych wydarzeń, podczas których uczestnicy będą mogli nie tylko sporo się nauczyć, ale i uruchomić kreatywność. Wszystkie wydarzenia zwieńczy Gala rozdania nagród w kinie Elektronik.

Spotkania i wykłady

8 września odbędzie się spotkanie z Maciejem Bierutem (reżyseria) i przedstawicielami Studia Hologram (produkcja), którzy realizowali razem z Nikodem Rozbickim teledysk „Milczysz” dla Julii Wieniawy. Cała trójka brała udział w 48HFP w latach ubiegłych. Prowadzący będą zastanawiać się, co sprawia, że krótki film jest dobry i jak sprawić, żeby był jeszcze lepszy. Wstęp wolny.

Dodatkowo 6 i 14 września odbędą się wykłady online dostępne m.in. na Facebooku 48HFP Poland, podczas których organizatorzy opowiedzą o najważniejszych zasadach konkursu, prawach autorskich, a także - 14go września - o dokumentach produkcyjnych do filmu.

Warsztaty

Warsztaty będą odbywały się w dwa weekendy. Uczestniczyć w nich mogą bezpłatnie członkowie ekip zarejestrowanych na 11. edycję 48HFP Warszawa. Liczba uczestników jest ograniczona.

Warsztaty operatorsko - oświetleniowe

Kiedy: 3-4.09.2022

Pierwszy dzień przeznaczony jest dla początkujących twórców filmowych, którzy dowiedzą się wszystkiego, co trzeba wiedzieć, aby rozpocząć przygodę z profesjonalną realizacją filmową: jak ustawiać sprzęt i oświetlenie. Program drugiego dnia skierowany jest zaawansowanych twórców. Podczas warsztatu prowadzący omówi profesjonalne techniki operatorskie i reżyserskie.

Podczas każdego z dni warsztatowych młodzi twórcy będą mogli korzystać z najnowszego sprzętu filmowego od firmy Fujifilm Polska i sprzętu oświetleniowego od firmy Lighthouse.guru.

Prowadzący warsztaty Wiktor Obrok to założyciel Niezależnej Szkoły Filmowej OFFmaster, filmowiec i fotograf. Prowadzi własne studio filmowe, realizuje filmy reklamowe, krótkometrażowe i eventowe. Wykładowca przedmiotu Spoty i Filmy Reklamowe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Współpracuje z Grupą Filmową Darwin i Plenerami Film Spring Open. Prowadzi kanał OFFmaster ONline na You Tubie.

Od pomysłu do produkcji czyli rozwiązania prawie zawsze przydatne
Kiedy: 9.09 oraz 11.09.2022

W piątkowy wieczór słuchacze poznają historię Grupy Filmowej Darwin, analizując je  formaty z You Tube’a: Wielkie Konflikty i Wielkie Budowle. Porozmawiają o największych błędach produkcyjnych i będą mieli okazję zadać prowadzącym dowolne pytania. Niedzielne warsztaty będą z kolei poświęcone zadaniom praktycznym. Uczestnicy przejdą razem z prowadzącymi przez poszczególne etapy produkcji filmowej.

Grupa Filmowa Darwin, której współzałożycielem jest prowadzący warsztaty Marek Hucz, to popularny kanał na YouTube, tworzący humorystyczne materiały wideo o różnej tematyce. Aktualnie Darwini mają ponad 900 tysięcy subskrybentów oraz aż 156 milionów wyświetleń filmów.

Od 2016 roku G.F. Darwin zaczęła tworzyć Zakazane Spoty Darwina, czyli reklamy tworzone na zlecenie konkretnych firm. W ich produkcjach brali udział m.in Marcin Dorociński, Magdalena Różczka, Tomasz Kot, Tomasz Schuchardt, Barbara Kurdej-Szatan, Edyta Olszówka, Jacek Braciak i Zbigniew Zamachowski.

Rejestracja udziału w 48 Hour Film Project trwa do 16 września. Wszystkie szczegóły na stronie: https://www.48hfppoland.pl/

Informacja prasowa