„DUSZYCZKA” Z KOLEJNYMI WYROŻNIENIAMI

To był niezwykle udany weekend dla filmu Barbary Rupik. Animacja otrzymała aż dwa wyróżnienia na festiwalach. Pierwsze przybyło ze słowackiego Fest Anča, a drugie z ukraińskiego Molodist Kyiv International Film Festival.

Fest Anča International Animation Festival to jedyny słowacki festiwal w całości poświęcony animacji kierowanej  przede wszystkim do dorosłej publiczności.   Festiwal ma aż cztery sekcje konkursowe – trzy międzynarodowe i jedną krajową. Jurorzy wybierać będą najlepszą animację krótkometrażową, najlepszy teledysk, najlepszy film dla dzieci oraz najlepszą słowacką produkcję.

Do tego pierwszego z konkursów zaproszono dwie polskie animacje. Obok wyróżnionej „Duszyczki”, jurorzy mieli okazję zobaczyć również „Portret Suzanne” w reżyserii Izabeli Plucińskiej.

Molodist jest najstarszym festiwalem promującym twórczość młodych filmowców w Ukrainie, a jego historia rozpoczęła się ponad 40 lat temu od dwudniowego przeglądu filmów studentów kijowskiego Instytutu Sztuki. Program liczył wówczas zaledwie 33 filmy. Przez lata formuła festiwalu stopniowo się rozszerzała. Tegoroczna edycja odbyła się online.

W programie konkursowym ukraińskiego festiwalu można było znaleźć nie tylko animację Barbary Rupik, ale również „Takie piękne miasto” Marty Koch.

Akcja podwójnie wyróżnionej w ten weekend „Duszyczki” rozgrywa się przy brzegu rzeki , gdzie ugrzęzło martwe ciało. Jego ogarnięte rozkładem wnętrze wciąż skrywa duszę - miniaturę ciała zmarłego. Gnijące narządy rozstępują się i maleńka postać przedziera się na zewnątrz. Stojąc nad brzegiem, żegna się ze swym ciałem i wyrusza w podróż po pośmiertnej krainie.

Więcej informacji o słowackim festiwalu można znaleźć tutaj, a o ukraińskim tu.