„ACID RAIN” NAJLEPSZĄ MIĘDZYNARODOWĄ PRODUKCJĄ W KOSOWIE

Animacja Tomka Popakula wciąż zachwyca jurorów międzynarodowych festiwali. Tym razem film został uznany najlepszą międzynarodową produkcją podczas tegorocznej edycji kosowskiego festiwalu Anibar.

Anibar International Animation Festival został stworzony przez grono pasjonatów i aktywistów w 2010 roku. To festiwal w całości dedykowany filmom animowanym. Co roku w programie można zobaczyć najciekawsze filmy z całego świata, ale również wziąć udział w warsztatach, debatach i seminariach. Niestety, w związku z pandemią zasięg wydarzeń specjalnych został mocno ograniczony, a pokazy filmów odbywały się online.

W tym roku do konkursu międzynarodowego zaproszono aż trzy polskie animacje – „Winę” Marcjanny Urbańskiej, „Ovule” Natalii Durszewicz oraz zwycięskie „Acid Rain” Tomka Popakula.

Akcja nagrodzonej animacji rozgrywa się gdzieś w Europie Wschodniej. Młoda ucieka z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Początkowa ekscytacja podróżą autostopem opada, gdy ląduje na obrzeżach miasta w środku nocy. Na moście spostrzega postać balansującą niebezpiecznie na barierce. Tak poznaje Chudego trochę niezrównoważonego dziwaka. Chudy mieszka w kamperze, którym jeździ załatwiając niekoniecznie legalne sprawunki. Młoda postanawia zabrać się z Chudym. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony, a między nimi szybko zawiązuje się nienazwana więź.

Więcej informacji o festiwalu oraz listę laureatów można znaleźć tutaj.