„GORAN THE CAMEL MAN” NAGRODZONY W PÄRNU

Ogłoszono zwycięzców 30. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Antropologicznych Pärnu. Wśród nagrodzonych znalazł się film „Goran the Camel Man” Marcina Lesisza.

Pärnu Film Festival to najstarsza taka impreza w krajach bałtyckich. W ramach festiwalu odbywa się aż pięć konkursów: filmów estońskich, dokumentów dla dzieci, artystycznych, muzycznych oraz konkurs filmów międzynarodowych. W tym ostatnim nagroda przypadła polskiemu dokumentowi.

Najlepszym Krótkometrażowym Filmem Dokumentalnym został wybrany film „Goran the Camel Man”. To krótki dokument przedstawiający urywek życia niezwykłego wędrowca. Goran, czyli Roland Charles Verdon jest szwajcarem, który podróżuje na swoim cygańskim wozie, wraz z z jego psami, kozami i wielbłądem, odtwarzając Jedwabny Szlak. Swoje marzenie realizuje niezmiennie od 27 lat, próbując szukać alternatywy na podróżowanie wzorując się na życiu dawnych nomadów przemierzających dalekie szlaki od Mongoli po Europę. Goranowi udało się dwukrotnie przemierzyć szlak przez Mongolię, Iran, Turcje, Włochy, Francję itd. Film powstał w Gruzji pokazuje fragment jego niezwykłego życia.

W Konkursie Międzynarodowym filmy oceniało jury w składzie: Ene Ergma, Kersti Uibo, Pille Runnel, Priit Pärn, Mati Põldre.

Warto dodać, że Marcin Lesisz był członkiem jury w Konkursie Filmów Estońskich.

Pełna lista nagrodzonych filmów znajduje się na stronie festiwalu.