„LOKATORKI” W PÓŁFINALE STUDENCKICH OSCARÓW

Krótkometrażowa fabuła Klary Kochańskiej znalazł się w półfinale 43. edycji studenckich Oscarów. Film został zrealizowany w Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi.

Studenckie Oscary to nagroda przyznawana corocznie przez Amerykańską Akademię Filmową każdego roku najlepszym filmom studenckim w pięciu kategoriach: film animowany, dokumentalny, fabularny, alternatywny oraz film zagraniczny. Zwycięzcy mogą ubiegać się o nominację do Oscara. W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 1700 filmów, z czego do półfinału zakwalifikowało się zaledwie 5 proc. z nich czyli około 80 produkcji. Wśród tych filmów znalazła się fabuła „Lokatorki” Klary Kochańskiej.

Film opowiada o Justynie, samotnej trzydziestoparolatce, która mimo ryzyka jakie się z tym wiąże, kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. W dniu przeprowadzki do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka, a Justyna nie może wejść do środka. Czasami marzenia spełniają się w koszmarny sposób....

Film został już doceniony na Warszawskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył Grand Prix oraz na Global Chinese Universities Student Film and TV Festival, skąd wrócił z nagrodą dla najlepszego filmu zagranicznego. Ostatnio film prezentowany był podczas 51. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach w ramach programu Future Frames.