SHORTY NA MAJOWYCH FESTIWALACH

W maju polskie filmy krótkometrażowe zawędrują w wiele rejonów świata. Polskie produkcje pojawią się m.in. w Chinach, Australii i USA. Sprawdźcie na jakich festiwalach będzie można je zobaczyć.

Jeszcze w kwietniu rozpoczął się festiwal Hot Docs, na którym można zobaczyć kilka dwa polskie krótkometrażowe dokumenty: „Przed świtem” Łukasza Borowskiego i „Ostatni sezon” Sławomira Witka. Także w kwietniu rozpoczął Brussel Shorts, gdzie zagości „Dzień babci” i „To, co chcę”, Trento Film Festival, na którym o nagrodę powalczy „Miejsce” Julii Popławskiej oraz DocumentaMadrid, ze „Ślimakami” Grzegorza Szczepaniaka. „Ślimaki” pojadą także do Szanghaju na A Long Week Of Short Film, a wraz z nimi  „Wyspa” Natalii Krasilnikowej, „Oczy mojego ojca” Bartosza Blaschke oraz „Budzik” Piotra Małeckiego.

Pięć festiwalowych projekcji czeka w maju animację „Dokument” Marcina Podolca. Film zobaczy publiczność Walijskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych czy amerykańskiego Rooftop Film Festival. Razem z „Drucianymi oprawkami” Bartosza Kędzierskiego, „Latem miłości” Marcina Filipowicza i „Sposobem naturalnym” Agaty Wojciechowskiej pojawią się na Niesse Film Festival w Niemczech. Koniec miesiąca to dla „Dokumentu” podróż na włoski River Film Festival, gdzie w konkursie znalazł się z „Domem” Agnieszki Borowej oraz „Matką” Piotra Gołębiowskiego, natomiast na początku maja animacja Podolca razem z „Płotami” Natalii Krawczuk zaprezentowana zostanie na ANIFILM w Czechach. „Płoty” czeka również pokaz na niemieckim festiwalu Mecklenburg-Vorpommern.

Polskie filmy w Niemczech w tym miesiącu wezmą udział w konkursie festiwalu Oberhausen, o którym więcej można przeczytać tutaj. W sekcji międzynarodowej zobaczymy tam „Cipkę” Renaty Gąsiorowskiej oraz „Adaptację” Bartosza Kruhlika. Również w Niemczech swoją drugą projekcję w maju, tym razem na festiwal Le.Meko Landau, będzie miała fabuła „Lato miłości”.

Dwa pokazy w tym miesiącu będzie miał także film Tomasza Protokowicza „Dawno temu na Śląsku”, produkcję zobaczymy na Pennine Film Festival w Wielkiej Brytanii oraz 44. edycji Festival of Nations w Austrii. Również dwa razy w konkursowych potyczkach weźmie udział „Nie trać głowy” Karoliny Specht. Animacja pojawi się na Northwest Animation Festival w USA oraz Australian International Animation Festival.    

W drugiej połowie maja do programu International Film Festival Cinema of The Future Society w Albanii zaproszono „7 owiec” Wiktorii Szymańskiej, a na festiwalu Best of Fest w Portugalii zobaczymy „Matkę” Łukasza Ostalskiego, natomiast „Niewidzialne” Zofii Pręgowskiej pojedzie na chiński Woman’s Film Festival w Pekinie.

Na koniec miesiąca polskie shorty pojawią się też w Austrii, na VIS Vienna Independent Shorts zobaczymy „Miejsce” oraz „Kinki” Izumi Yoshidy oraz w Czechach, gdzie zobaczymy „La etiudę” Martina Ratha.

29 maja rozpocznie się 56. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego.  W konkursie międzynarodowym znalazło sześć polskich filmów krótkometrażowych: Dokument „Więzi” Zofii Kowalewskiej, fabuła „Otwarcie” Piotra Adamskiego oraz cztery animacje “Xoxo Pocałunki i uściski” Wioli Sowy, “Figury niemożliwe i inne historie II” Marty Pajek, “Locus" Anity Kwiatkowskiej-Naqvi”oraz “Sexy Laundry” Izabeli Plucińskiej. Filmy krótkometrażowe pokazane zostaną także w konkursie polskim oraz Panoramie Filmu Polskiego, a więcej o polskich produkcjach na Krakowskim Festiwalu Filmowym można przeczytać tutaj.