POLSKA REPREZENTACJA NA DRESDEN FILMFEST

12 kwietnia rozpoczęła się 28. edycja Festiwalu Filmów Krótkometrażowych FilmFest Dresden. W czasie trwania wydarzenia nie zabraknie polskich akcentów.

Głównym elementami festiwalu są oczywiście pokazy konkursowe. W tym roku do Konkursu Międzynarodowego zakwalifikował się krótkometrażowa fabuła „Ameryka” Aleksandry Terpińskiej. Historia dwóch przyjaciółek, które marzą, by przeżyć swój amerykański sen, ale zamiast tego wplątują się w ciąg zdarzeń, która na zawsze zmieni ich relacje.

W dodatkowej sekcji pokazów plenerowych Open Air będzie można zobaczyć animację „Płoty” Natalii Krawczuk, refleksję na temat tego, czy warto odgradzać się od ludzi murem i budować między sobą ściany. Natomiast w pokazie Animated pojawi się film Tomasza Bagińskiego „Sztuka spadania”.

W Dreźnie widzowie będą mogli zapoznać się polskimi shortami także dzięki sekcji „Focus Poland: Fragmented Realities”, której program przygotowany został przez Krakowską Fundację Filmową. Podczas tych pokazów na festiwalu zagoszczą filmy: „Superjednostka” Teresy Czepiec, „Fragmenty” Agnieszki Woszczyńskiej, „Kreatury” Tessy Moult-Milewskiej, „Rwetes” Kuby Czekaja oraz „Obiekt” Pauliny Skibińskiej. Pokazy będzie zapowiadać Marta Świątek, reprezentująca Agencję Promocji Filmów KFF, a dyskusję poprowadzi Rainer Mende z Instytutu Polskiego w Lipsku.

Po raz kolejny festiwalowi towarzyszy forum krajów wyszehradzkich Visegrad in Short(s), w ramach którego odbędą się prezentacje kinematografii krótkometrażowej państw wyszehradzkich. Krakowska Fundacja Filmowa jest polskim partnerem forum, a reprezentująca ją Marta Świątek opowie o sytuacji kina krótkometrażowego w Polsce.

Gościem specjalnym festiwalu będzie Jerzy Kucia, który w ubiegłym roku w Dreźnie zdobył Grand Prix za swój film animowany „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż”. W czasie wydarzenia Changing Reality: in conversation with Jerzy Kucia, reżyser opowie o swoim filmowym dorobku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Festiwalu.