„AMERYKA” ZWYCIĘŻA SEHSÜCHTE

To już druga nagroda dla „Ameryki” w tym miesiącu. Tym razem film Aleksandry Terpińskiej zwyciężył w kategorii filmu krótkometrażowego na festiwalu Sehsüchte.

Sehsüchte to największy festiwal filmów studenckich w Europie, organizowany przez Film Univeristy w Babelsbergu. Celem festiwalu jest promocja młodych, utalentowanych twórców na arenie międzynarodowej. W programie imprezy znajdują się filmy fabularne, dokumentalne, eksperymentalne i animowane.

W tym roku nagroda za „Best Short Film” przypadła fabule Aleksandry Terpińskiej „Ameryka”. Jury doceniło film za naturalną grę aktorską, ukazanie silnych konfliktów, urzekający język wizualny i śmiałe decyzje narracyjne. W swoim uzasadnieniu przyznający nagrodę dodają, że w tym krótkim metrażu każda filmowa klatka została wykorzystana, każda opowiada o postaciach, o ich marzeniach i pragnieniach. Jury podkreśla także umiejętne przedstawienie kontrastu między radością życia bohaterek, a pozornie pozbawionym nadziei brutalnym światem.

„Ameryka” to historia dwóch przyjaciółek, które marzą, by przeżyć swój amerykański sen, ale zamiast tego wplątują się w ciąg zdarzeń, która na zawsze zmieni ich relacje.   

Pełna lista nagrodzonych filmów znajduje się tutaj.