RECENZJE POLSKICH FILMÓW NA VISIONS DU RÉEL

15 kwietnia rozpoczął się szwajcarski festiwal Visions Du Réel. W Nyon swoje światowe premiery będą miały dwa polskie krótkometrażowe dokumenty „Wielki teatr” Sławomira Batyry oraz „Lekcja patriotyzmu” Filipa Jacobsona. Zachęcamy do przeczytania recenzji filmów.

19 kwietnia odbędzie się premiera filmu „Wielki Teatr” Sławomira Batyry, który bierze udział w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

W swoim filmie Batyra traktuje teatr jako wielki świat, odrębną planetę, złożoną z niezliczonej ilości elementów, większych i mniejszych szczegółów. Pierwszą scenę poprzedza cytat z jednego z najbardziej znanych autos Calderona de la Barca  „Wielkiego Teatru Świata”: Otwórz się Ziemio, aż do głębin samych: w środku twej kuli scena się pomieści! Potem zostaje nam odsłonięta największa sala operowa na świecie. Zbliżamy się do niej bez zbędnego pośpiechu, krok po kroku, korytarz po korytarzu, sala po sali. Naszemu ruchowi towarzyszy feeria najróżniejszych dźwięków i obrazów. Film Batyry to dokumentalna symfonia, która ma swój własny, niepowtarzalny rytm.

Tak o filmie pisze Daniel Stopa, całą treść recenzji można znaleźć w dziale Czytelnia.

Natomiast 21 kwietnia swoją światową premierę będzie miał film Filipa Jacobsona „Lekcja patriotyzmu”. Ta polsko-niemiecka koprodukcja, a na szwajcarskim festiwalu trafiła do sekcji „Premiers Pas”, w której prezentowane są pierwsze krótkie metraże reżyserów szkół filmowych.  

Poniżej przedstawiamy fragment recenzji, której pełny tekst można przeczytać tutaj.

Siłą filmu Jacobsona jest to, że nie ma w nim nachalnego odautorskiego komentarza, że żadna teza nie zostaje nam na siłę wyłożona. Sytuacje, którą oglądamy, możemy sami oceniać. Dokument wydaje się być nakręcony z taką lekkością i łatwością, że nie czujemy ciężaru wymyślonej tu konstrukcji. Patrzymy więc na czarno-białe obrazy i nasuwają się nam pytania, czym jest dla nas patriotyzm? Tylko konkursem, w którym liczy się nagroda, kolejną smutną i nudną akademią? Jakie kolory ma nasz patriotyzm po polsku? 

Oba filmy znalazły się w programie 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Festiwal Visions Du Réel potrwa od 15 do 23 kwietnia.