POLSKIE SHORTY NA KWIETNIOWYCH FESTIWALACH

Wiosna sprzyja polskim filmom krótkometrażowym. W tym miesiącu shorty pojawią się m.in. na festiwalu Go Short w Holandii czy Mediawave na Węgrzech.

W ostatnich dniach marca rozpoczął się festiwal Cleveland w USA, gdzie pojawi się dokument „Niewidzialne” Zofii Pręgowskiej. Film ten będzie można zobaczyć także podczas Nashville Film Festival, również w Stanach Zjedonczonych. 31 marca to także dzień rozpoczęcia wileńskiego festiwalu „Kino Pavasaris” na Litwie, w którym udział weźmie film „Seks dla opornych” Izabeli Plucińskiej, „Dokument” Marcina Podolca i „Budzik” Piotra Małeckiego oraz amerykańskiego festiwal AMDOCS, podczas którego zaprezentowane zostanie „Signum” Witolda Giersza oraz „Superjednostka” Teresy Czepiec. Dokument Czepiec zagości również na Atlanta Film Festival oraz podczas 28. edycji Filmfest Dresden. W Niemczech pokazane zostaną także „Fragmenty” Agnieszki Woszczyńskiej, „Kreatury” Tessy Moult-Milewskiej, „Rwetes” Kuby Czekaja i „Obiekt” Pauliny Skibińskiej, natomiast „Ameryka” Aleksandry Terpińskiej w Dreźnie weźmie udział w konkursie międzynarodowym.

Z początkiem kwietnia w USA wystartował Bellingham Music Film Festiwal, gdzie do programu zaproszono „Sto[ne]s” Marcina Giżyckiego oraz Cheap Cuts w Wielkiej Brytanii, gdzie zagości „Nóż w wozie” Vity Marii Drygas. Na zainaugurowanym 5 kwietnia festiwalu filmów o środowisku będzie można zobaczyć „Płoty” Natalii Krawczuk. Natomiast dzień wcześniej, 4 kwietnia, rozpoczną się aż trzy festiwale, na których pojawią się polskie shorty: International Film Female Festival w Szwecji, który pokaże „Gównojady” Agaty Wojcierowskiej, Athens Film Festival w USA prezentujący „7 owiec” Wiktorii Szymańskiej oraz Cluj Shorts w Rumunii z „Kreaturami”. Animację Tessy Moult-Milewskiej będzie można zobaczyć też na festiwalu filmów dla dzieci CMS w Indiach, na festiwalu animacji w Detroit,  razem z „Moko” Marty Szymańskiej, na festiwalu VAFI w Chorwacji, obok „Schronisko – Pies” Jarosława Szyszko, oraz na Mediawave na Węgrzech. Na węgierski festiwal szykuje się silna reprezentacja polskich filmów krótkometrażowych, oprócz „Kreatur” w konkursie o nagrody powalczy „Moko”, „Ameryka”, „Lato 2014” Wojciecha Sobczyka, „But she’s nice” Tomasza Pilarskiego, „Światło w sierpniu” Mateja Bobrika, „Mały palec” Tomasza Cichonia i „Hipopotamy” Piotra Dumały.

Animację Dumały zaproszono także do konkursu na festiwalu Skepto we Włoszech oraz na francuski festiwal L’Inconnu. Tam obok „Hipopotamów” zostanie pokazana animacja „Kinki” Izumi Yoshidy. „Kinki” będzie można zobaczyć też na festiwalu Next w Rumunii, razem z „Rwetesem” oraz na festiwalu filmów eksperymentalnych Leiden w Holandii. Tam w konkursie znalazł się wraz z „Jedynym wyjściem” Piotra Domalewskiego.

Cztery festiwalowe projekcje czekają w tym miesiącu film „Ślimaki” Grzegorza Szczepaniaka. Dokument będzie można zobaczyć w Brazylii na festiwalu It’s All True, na Crossing Europe w Austrii, na DocumentaMadrid w Hiszpanii oraz Go Short w Holandii. W Nijmegen o nagrodę walczyć będzie także „Obiekt” Pauliny Skibińskiej.

Cztery polskie shorty wezmą udział w szwedzkim festiwalu Varmlands, będą to: „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka, „Afternoon” Izabeli Plucińskiej, „Druciane oprawki” Bartosza Kędzierskiego oraz „Udomowienie” Sylwii Gaweł. Kolejny przegląd polskich filmów odbędzie się w Hiszpanii podczas tygodnia krótkometrażowego w Madrycie. Widzowie zobaczą tam film „Arbuz” Tato Kotetishivilego, „Do serca twego” Ewy Borysewicz, „Odwiedziny” Mateja Bobrika, „Zabicie ciotki” Mateusza Głowackiego oraz „Rwetes”. Ten ostatni pojawi się także na Riverside Short Film Festival w USA.

W drugiej połowie miesiąca polskie shorty zawędrują na kilka europejskich festiwali. W Czechach na Finale Plzen wyświetlony zostanie „Dokument” Marcina Podolca, w Niemczech na festiwalu filmów kobiecych „Figura” Katarzyny Gondek i „Nie trać głowy”” Karoliny Specht, a w Holandii na festiwalu studenckim Flicks widzowie zobaczą aż cztery polskie produkcje: „Dom” Agnieszki Borowej, „Chwilę” Piotra Domalewskiego, „Debiut – miłość” Sylwii Rosak i „Dupka” Krzysztofa Komandera.  Natomiast w Belgii na Brussels Short Film Festival do programu zaproszono „To, czego chcę” Pawła Kocura oraz „Dzień babci” Miłosza Sakowskiego. „Miejsce” Julii Popławskiej powalczy o nagrodę na Trento Film Festival we Włoszech.

Polskie filmy krótkometrażowe w drugiej połowie miesiąca będzie można zobaczyć także w Korei Południowej – „7 owiec” zagości na festiwalu Buscan oraz w Stanach Zjednoczonych – „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka pojawi się na festiwalu New Port Beach.

Kwiecień to także miesiąc największych festiwali dokumentalnych. W Szwajcarii odbędzie się Visions du Reél, gdzie pokazane zostaną dwa krótkometrażowe filmy „Wielki Teatr” Sławomira Batyry oraz „Lekcja patriotyzmu” Filipa Jacobsena. Pod koniec miesiąca wystartuje też Hot Docs w Kanadzie. Tam pojawi się „Ostatni sezon” Sławomira Witka oraz „Przed świtem” Łukasza Borowskiego.

Pełną listę festiwalowych projekcji można znaleźć tutaj.